Menü

Március- április a megújuló élet, az újjászületés hónapjai

  • Dátum: 2014.04.16., 10:49

A tél után létfontosságú testünk feltöltése. Megnő az étvágy, az ember ösztönösen fordul a könnyebb, savanykásabb, zöld ételek felé, többet tartózkodik a friss levegőn. A máj-epe területe működik a legintenzívebben. Ezeken túl a következőket kell még megerősíteni: csont, haj, köröm, bőr, immunrendszer.

Az utóbbi időben egyre többet beszélnek a tisztítókúrákról, böjtökről. Aki nem tudja rászánni magát, ne is tegye, csak kárt okoz vele. A böjt valójában lemondás valamiről: kevesebb kóla, beszéd, facebook, éjszakázás, stb, kinek mi. Ráadásul 50-60 évvel ezelőtt, a böjti időben az emberek tervezeték a tavaszi, nyári munkát, kimerítő fizikai tevékenység (vetés) a böjti időszak után kezdődött. Akkor is sokat dolgoztak az emberek. De kevesebb volt a napi kihívás az idegrendszer számára: nem volt annyi számítógépezés, mobil, információdömping, azonnali döntéshelyzet. Hétvégeken illetve télen többet pihentek, másképp gondolkodtak, lassabb volt az életvitel.

Ha már éjjel sem tud regenerálódni a szervezet, akkor fáradtság, koncentrációhiány, motiválatlanság, vagy éppen túlpörgés, agresszió, feszültség, „ingeréhség” (mobil, számítógép, hangos dübörgő zene) a későbbiekben gyakori heteken át tartó felébredések, fejfájás, torokszárazság, stb., ezek huzamos energiahiányt jeleznek.

Akkor ma mi a teendő? Hisz most alapozzuk meg egészségi szempontból az évet.

          1. Nem enni és nem inni- gyomor- és bélfekélyhez, epe- és májproblémákhoz vezető legrövidebb út.

          2. Enni kell, de ilyenkor mi a jó? Magas tápértékű, koncentrált táplálék, amit könnyű emészteni. Legyen benne minden. Hát ilyen étel kevés van, illetve nincs. Vészhelyzet esetére diákcsemege (mazsola, egyéb aszalt gyümölcsök és olajos magok keveréke). Szendvics (minden legyen benne), gyümölcs, keksz (kevésbé cukros).

Egészségünk megőrzéséhez, testünk karbantartásához két fontos dolog kell: a táplálkozás (60%), és a mozgás (40%).

Nézzük, mit meríthetünk a megújuláshoz.

Esetleges nátha, hurut, megfázás esetén egy ideig tejterméktilalom, sok vitamin, meleg lábfürdő, inhalálás, pihenés.

Tavasszal ösztönösen is a „zöldeket” keressük: retekfélék, (ezek orvosságként hatnak a májra, de fogyasztási szabálya: „reggel vétek, délben étek, este orvosság”), hagyma, újhagyma, sóska, spenót, sárgarépa, cékla, zeller, csalán, csírák. Fehérjék közül tojás (lágy/főtt), házisonka, hal, túró, friss vaj, savanyított tejtermékek, halak, húsfélék építik a csontokat, izmokat. Gyümölcsnek téli alma, téli körte (ha már nem gusztusos állagú, akkor reszelve), kivi (C vitaminbomba), narancs, érett banán, esetleg ananász. Energiát adnak a szénhidrátok: rozskenyér, zabkása, rizs, teljesőrlésű kenyerek (aki nem szereti lehet fehér búzakenyér, de pirítva emészthetőbb). Zsiradékok közül a dió, tökmag, mák, szezámmag, vaj, olivaolaj, mákolaj, lenolaj. Jó a házizsír is (különösen a nőknek havonta legalább egyszer az egészséges hormonműködéshez javasolt, de hagymával együtt).

Mindennapi italunk legyen a tiszta víz, csipketea, gyógyteák (gyermekláncfű, csalán, citromfű), gyümölcslevek.

Sokat legyünk a friss levegőn, napon (D vitamin), sétáljunk, kiránduljunk, takarítsunk, lomtalanítsunk, kertészkedjünk.

Igazi tavaszi megújulást kívánok mindenkinek! 

Forrás:
B.né Simon Ágnes

Fotó:
pixabay.com

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.