Speciális sejt
- Dátum: 2013.11.05., 13:01
- köldökzsinórvér, mire jó az őssejt, őssejt, őssejt bank, őssejt levétele, őssejt tárolása, speciális sejt
A modern kori orvostudomány szerint óriási lehetőségek rejlenek az őssejt kutatásban. Nagy szükség lenne egy központi őssejt bankra, ám egyelőre ez még csak távoli álom. Jelenleg a kismamák előtt adódik a lehetőség, hogy az újszülött világra jövetele után a köldökzsinórvérből vetessenek le egy adagot és azt tetemes összeg fejében 1-20 évig tárolják a magán őssejt bankok.
Az őssejt egy olyan speciális sejt, ami önmaga megújítására is képes. Ráadásul át tud alakulni, más, egyedi funkciót betöltő sejtekké is. Ezt a tulajdonságát igyekszik a modern kori orvoslás megragadni. A kutatók számos betegség gyógyításába igyekeznek az őssejteket bevonni, így aztán a lehetséges felhasználási módjai igen sokrétűek. A Parkinson-kórtól a kopaszságon át, a vakságon keresztül, a tanulási nehézségekig, többféle rákos megbetegedés, vagy cukorbetegség, szívinfarktus, stroke esetén is sikerrel alkalmazták már az őssejt terápiát. Persze a sort még hosszan sorolhatnánk, hiszen az első őssejt beültetés, vagyis 1988 óta már 21 ezer ilyen kezelést végeztek szerte a világon.
Fontos tudni még, hogy a méhlepény nagy számban tartalmaz ilyen őssejteket, ezért a kisbaba érkezésekor bárki előtt nyitva áll a lehetőség, hogy a köldökzsinórvérből levetessen egy adagot. Jelenleg hazánkban több magán őssejt bank létezik, ahol különböző összegekért tárolják a levett mintát. Az egyszeri alapdíjon felül éves tárolási költség terheli még a pénztárcáját annak, aki erre vállalkozik. Nagyjából a cégek 150-170 ezer forintos díjért cserébe biztosítják a minta elszállítását és tárolását, innentől kezdve évente 12-15 ezer forintot kell fizetni a további hűtésért és tárolásért. Persze ez csak egy alapcsomag, mert szinte mindegyik bank többféle csomagot kínál a szülőknek, kinek-kinek a pénztárcájához mérten. Akad olyan prémium kategóriás tárolási mód, amiért 800 ezret is elkérhetnek.
Visszatérve a köldökzsinórvér hasznosságához: nemcsak a vérképző szervek regenerációjában, hanem más, egyéb szövetek helyreállításában is segédkezhet. Sőt, megfelelő környezetben vérereket alakíthat ki, szívizom-, szívbillentyű, máj, vese-, vagy idegsejtekké alakulhatnak. Sőt, szaporítani is lehet őket, így aztán egy adagnyi mintát akár sokszor felhasználhatnak.
A felnőttek esetében a csontvelőből tudnak kinyerni ilyen őssejteket, ám az ehhez való hozzájutás szövődménnyel járhat és nem mellékesen igen fájdalmas is.
A szakemberek már régóta sürgetik egy nagy állami őssejt bank létrehozását, a vérellátó központ mintájára, így sokkal több betegen tudnának segíteni az orvosok. Egyelőre azonban ez csak egy álom, hiszen ez hatalmas összegű befektetést igényelne.
Fotó:
pixabay.com
Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.