Egy óra sötétség
- Dátum: 2013.03.22., 13:08
A Föld Órája elnevezésű mozgalom idei elsötétítését március 23-án tartják, hazánkban pedig 20 óra 30 perckor hunynak ki a fények az akcióban részt vevő városok egyes helyein, vállalatoknál, magánszemélyeknél, lehet, hogy épp Nálad is, Kedves Olvasó.
A Föld Órája mozgalmat a World Wide Fund of Nature (WWF), vagyis magyarul a Természetvédelmi Világalap hívta életre 2007-ben. A legnagyobb civil természetvédelmi szervezet ezen a napon (minden év márciusának utolsó szombatján) arra kéri a háztartásokat, a vállalkozásokat, intézményeket, városokat, kormányokat, hogy egyetlen óra erejéig kapcsolják le és ki a számukra nem létfontosságú elektromos berendezéseket, lámpákat, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a klímaváltozás elleni cselekvés szükségességére. A kezdeményezés 2007-ben az ausztráliai Sydney-ből indult és egy év múlva vált világméretűvé. Természetesen hazánk is ekkor csatlakozott a mozgalomhoz.
Az akció 2011-ben kiegészült egy másik felhívással is, miszerint tegyünk fogyasztás csökkentési, környezetvédelmi fogadalmat az év többi napjára is.
A globális villanyoltáshoz évről, évre egyre többen csatlakoznak, tavaly például a világ tíz legnépesebb városa közül kilenc részt vett az akcióban, de elsötétült 1551 nevezetesség és 89 főváros is. Összesen pedig 135 országban tartották meg az elsötétítési rendezvényt.
Hazánkban az első évben mindössze négy település csatlakozott, azóta ez a szám rohamosan növekszik minden esztendőben. Az idén 150-nél is több település jelezte részvételi szándékát, és több ezer magánember, több száz oktatási intézmény, vállalat, bank is vállalta, hogy hatvan perc erejéig kikapcsolja a szükségtelen elektromos eszközöket.
Az idén a Nagy Lekapcsoló Eseményt a West End Milliennium Tetőkertjén rendezik meg, ahol az odalátogatók közösen nézhetik meg, amint Budapest legfőbb nevezetességei és szimbolikus épületei sötétbe borulnak, így például a Citadella, a Lánchíd, vagy a Budai Vár. A szervezők arra hívták fel a figyelmet, hogy természetesen az utcai lámpák, jelzőlámpák és egyéb biztonsági és létfontosságú berendezések bekapcsolva maradnak. A háztartásokban pedig mindenki tartsa szem előtt a biztonságot, lehetőleg mindenki tartson kéznél alternatív fényforrást, lehetőleg gyertyát.
Fotó:
sxc.hu
Kapcsolódó cikkünk:
Jakabos Zsuzsanna otthonról hozza a környezettudatos gondolkodást
Hogyan válasszunk lakást?

A lakásszelektálás vagy lakásválasztás egy fontos és gyakran nehéz döntési folyamat. Ha valaki új otthont keres, számos szempontot kell figyelembe venni, hogy biztosan olyan lakást találjon, ami megfelel a személyes igényeinek és pénzügyi helyzetének. Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb lakást?
Tréfa vagy bántalmazás? Netes kihívások és azok hatásai

Tojás tört a kislánya fején, bántalmazásért elítélték a TikTok-mamit. Megalázta a gyerekét, és ezt még meg is osztotta – a történet fent van pár napja a világhálón. A tojásos kihívás is felvet kérdéseket: mi számít tréfának és mi gyerekbántalmazásnak?
Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Ideális esti lefekvés

Az ideális esti lefekvés sokak számára kulcsa a jobb alvásnak, jobb közérzetnek és hosszú távon az egészséges életmódnak. Íme egy összefoglaló, amely bemutatja, mikor és hogyan érdemes lefeküdni aludni.