Menü

Valentin-nap, amikor csak a szerelem számít meg a csoki

Vannak, akik számára a február 14-e a szerelmesek várva várt ünnepe, amikor az emberek világszerte virággal, apró ajándékkal lepik meg kedvesüket, szeretteiket, mások nem tartják és nem értenek egyet ezzel az „egy napig nagyon szerelmesek vagyunk” szokással, mely a virágárusok ünnepe.

Ne tiltsuk a gyerekeknek az édességet

Igen, tisztában vagyok vele, hogy mit írtam címként, nem tévedés valóban úgy gondolom, hogy ne tiltsuk az édességet a gyereknek, ugyanis megvan a helye az étrendben, máris kifejtjük, hogy mit értünk ezalatt.

Ezt együk szaloncukor meg süti helyett

A múlt cikkünkben alternatívákat kerestünk egészséges szaloncukorra, most azonban szaloncukor és sütemény helyetti nyalánkságokra keresünk ötleteket.

Szaloncukor házilag! Ajándéknak is tökéletes

Ha nem szeretnénk drága szaloncukrokat vásárolni, vagy egyszerűen a bolti ízvilág helyett a háziasabb jellegű édességeket részesítjük előnyben, akkor készítsünk idén saját magunk alkotta szaloncukrokat, ehhez mutatunk néhány szuper receptet.

Tiltólistás nasik

Nehéz összeállítani, hogy mik is azok a harapnivalók, amiket bátran fogyaszthatunk, ha nasizni támad kedvünk? Nem, nem nehéz. Nézzük!

Kedvenc kávéink

Szeretünk kávézni. Az ízét, aromáját, frissítő, élénkítő hatását. Szeretjük jegesen és forrón, isszuk édesen vagy tejjel, de minden nélkül is jó erősen. Szeretjük egy elegáns kávézóban és szívesen fogyasszuk otthon vagy a teraszon reggelente egy köntösbe, vagy plédbe csavarva magunkat, amikor kel fel a nap. Az ínyencek szeretik feldobni ezzel-azzal, nézzük, milyen kávékülönlegességeket készíthetünk mi magunk is otthon.

Kutya karácsony

Sokunknál a kutya családtag, nem nálunk, hanem velünk él, teljes értékű része a családi csapatnak és ez így van az ünnepek alatt is, mint például karácsonykor.

Csokolizmus, vagyis csokifüggőség

Rengeteg ember szereti az édességet, ezen belül pedig a csokoládét, megannyi formájában, de kevesen tudnak róla, hogy a csoki is tud függőséget okozni.

Készítsünk adventi naptárt házilag!

Az adventi koszorún hamarosan meggyújtott gyertyák mind a karácsonyvárást szimbolizálják, ám sok kisgyerekes családban a koszorúnál nagyobb sikere van az adventi naptárnak, mely apró ajándékokat, édességet rejt, melyből minden nap kivehetnek valamit, ezzel könnyítve az ünnepi türelmetlen várakozást.

Nem minden zsír egészségtelen, sőt!

A zsíros étel hallatán valószínűleg valami olajban tocsogós, egészségtelen és hizlaló étel lebeg a szemünk előtt, bár kétségtelen, hogy aki jártasabb az egészséges életmódban, ők jól tudják, hogy nem feltétlen kell a zsíros ételnél erre gondolni, hiszen nem minden étel egészségtelen, ami zsíros.

A legjobb pisztáciás finomságok

A pisztácia nagyon közkedvelt csemege, amit a legtöbben filmnézés közben rágcsálnivalóként fogyasztanak. Kevesen tudják, hogy ez a csonthéjas gyümölcs főételek és desszertek alapanyagaként is kiváló lehet. Markáns, jellegzetes ízének köszönhetően ínycsiklandozó sütemények készülhetnek belőle.

Melyik csokoládét válasszuk?

Mint tudjuk, a csokoládé nem éppen a diéták alapeleme, azonban ezek közül is választhatunk jót és rosszat. Mutatjuk, hogyan érdemes dönteni.

Kollagén pótlása: mikor, hogyan

Ma már kapható kollagénes csokoládé, ital, italporok, folyadékok, szérumok, arckrémek és igénybe vehetőek különböző kollagénes arckezelések is. Mi mindenre lehet jó a kollagén, miért van rá szükség és miben található meg?

A legfinomabb pisztáciás ételek nyomában

A pisztácia nagyon közkedvelt csemege, amit a legtöbben filmnézés közben rágcsálnivalóként fogyasztanak. Kevesen tudják, hogy ez a csonthéjas gyümölcs főételek és desszertek alapanyagaként is kiváló lehet. Markáns, jellegzetes ízének köszönhetően ínycsiklandozó sütemények készülhetnek belőle.

Nyugtató ételek stresszes időszakokra

Ha süt a nap, általában jobb a kedvünk, és kevesebbet is idegeskedünk. De nyár ide vagy oda, még ekkor is akadnak olyan időszakok, amelyek kicsit feszültebbek, stresszesebbek. A rendszeres mozgás mellett néhány finomság is segíthet megnyugtatni magunkat.

Rossznak vélt ételek fogyasztása fogyókúra alatt

Talán meglepő lehet, de akad néhány rossznak titulált étel, amelyek fogyasztása fogyókúra alatt sem az ördögtől való. Vessünk néhányra egy pillantást!

Tanulást segítő-serkentő szerek, vagy káros szokások?

Beszéljünk kicsit a tanulási serkentőszerekről! Vajon ezek mennyire károsak, milyen gyakran használjuk őket, tényleg segítenek?

A csokoládé egészséges oldala

Bár általában a csokoládéról az a vélemény, hogy nem egészséges, sőt, kifejezetten hizlal, mégis van egészéges oldala is ennek a bűnös élvezetnek.

Csokimérgezés kedvenceinknél

Egy tanulmány szerint a karácsonyi ünnepek alatt négyszer gyakoribb a családban élő kutyáknál a csokoládémérgezés, mint máskor. A kutyák ugyan szeretik a csokoládét, azonban hiába néznek könyörgő bociszemekkel a gazdira, a csoki kis mennyiségben is megbetegítheti őket, figyelmeztetnek a szakemberek.

Sport és a reflux

Aki komolyan veszi a sportot és az edzést, annak a reflux miatt alaposan be kell tartania néhány szabályt a táplálkozásban, amelyekkel kivédheti a kellemetlen refluxos tüneteket. Életmódváltással kell kezdeni a probléma megoldását.

Fehércsokis finomságok

A fehércsokoládé egyáltalán nem olyan régi találmány, mint a többi. 1930-ban kezdte el forgalmazni a svájci Nestlé vállalat, de szélesebb körben csak az 1950-es évek második felétől kezdett elterjedni. Ekkorra már a világ több országában is gyártották. Mára az Európai Unióban jól meghatározott szabályok rögzítik az összetételét is.

Tejérzékenység – laktózérzékenység. Mi a különbség?

A laktózérzékenység és a tejallergia nem ugyanaz. Teljesen más mind a tüneteikben, mind a diétában. Mi a különbség és milyen étrend betartása szükséges a különböző érzékenységek esetében?

Jéghideg kávés finomságok nyárra

Milyen jólesik olykor egy kávézó teraszán meginni egy jó kávét vagy cappuccinót. A kávé szerencsére nem csak egy téli ital, hanem a rekkenő hőségben is fogyasztható egy finom vanília fagyival és jéggel. Azonban a kávé forradalma nem áll meg a jegeskávénál, ma már mindenféle ízesítésben fogyaszthatjuk.

Mi fán terem a csokoládé?

A csokoládé már évezredek óta ismert élelmiszer. Valószínűleg mindenki tudja, hogy a természetes csokoládé kakaóból készül, amelyet a kakaóbabból nyernek ki. A kakaófa Közép-Amerika trópusi vidékein őshonos. Az örökzöld kakaófa viszonylag alacsonyra nő, fehér virágai egész évben virágoznak. Gyümölcse ovális alakú, színe sárgás, súlya pedig kb. fél kg. Minden egyes gyümölcs 40-50 magot tartalmaz, ezek a kakaóbabok. Nézzük meg a kakaóbab történelmét, és néhány ínycsiklandó receptet is vele.

Gyakori tévhitek a pattanásokról

A pattanás kamasz panasz, majd kinövöd, napozz sokat, ne piszkáld. Hányszor hallottuk ezeket és a legkülönfélébb tanácsokat, de valahogy egyik sem bizonyult igazán hasznosnak, legalábbis sokunk életében. A leggyakoribb tévhitek és amik mögöttük vannak.

Téli italok

Vannak olyan napok, amikor túlélésre játszunk, amikor a három gyerekem lefektetése után a nap végén egy pohár bor, forralt bor, vagy tulajdonképpen akármilyen alkohol életmentő lehet. Mint a „reset” gomb, amitől újra indulunk, mint a számítógép, ha valamiért lefagyott.

Frissesség kávé nélkül

Kávét kezdünk el kavargatni vagy energiaital után nyúlunk, netán a cukroszacskót zörgetjük, mikor elér bennünket a délutáni fáradtság, esetleg az ebéd utáni kajakómát, álmosságot próbáljuk egy kis csoki kibontásával kompenzálni? Ismerős szituáció?

Ezt tudtuk a koffeinről?

A koffein az egyik legismertebb élénkítő hatású szer a világon. Aki teázik, kávézik, fogyaszt kólát, majszol mellé csokoládét, iszik kakaót, netán az energiaitalt kedveli, tudják jól, a koffein hatása miért oly szükségesen népszerű.

Várandósság alatti étrend

Nem, nem kettő helyett eszünk. Ikrek esetén se három helyett. Minőséget és nagyon jól megkomponált, tápanyagdús táplálkozást kell összerakni. Nem is olyan egyszerű.

Legfinomabb csokis édességek egészségesen

Személy szerint mindent imádok, ami csokis. Persze nehéz ezt úgy megoldani, hogy a kalóriák ne lóduljanak az egekig, de azért nem lehetetlen. Egyszerű trükk, ha a csoki helyett natúr kakaóport használunk – és ez nem is olyan nagy turpisság, hiszen a csoki is kakaóból van.

A csokoládé negatív hatásai

A csokoládé karbonlábnyomát és az édesség más környezeti hatásait vizsgálták a Manchesteri Egyetem kutatói, felmérve az összetevők, a gyártási folyamat, a csomagolás, a szállítás és a keletkező hulladék környezeti hatásait.

Egészséges életre nevelnéd gyermeked?

Az életmódját mindenki maga választja, de azért van hatása annak, ahogyan a körülöttünk lévő emberek, a hozzánk legközelebb álló személyek élnek. Ez az állítás a gyermekekre hatványozottan igaz. Ezért nekünk, felnőtteknek még nagyobb felelősséggel kell eljárnunk velük kapcsolatban

Fogadalmak, amit fogadjunk, hogy nem tartunk be

A legtöbb fogadalmat, ígéretet pezsgőspohárral a kezünkben a szilveszteri koccintásnál tesszük meg. Mire beköszönt a tavasz, már nem is emlékszünk a fogadalmainkra.

Ha kell egy kis energia…

Napi energiaszintünk nagymértékben növelhető, ha bizonyos ételeket fogyasztunk. Nincs szükség három-öt presszókávéra délelőtt és energiaitalokra, drága étrend-kiegészítőkre, elég, ha kipróbáljuk a következő tíz szuperételt!

Van, amin nem érdemes spórolni

Az emberek egyik leggyakoribb kifogása, hogy miért nem élnek egészségesen (a „nekem erre nincs időm” mellett), hogy tudatosan táplálkozni és sportolni drága, nem engedhetik meg maguknak anyagilag. Valóban így van?

Elő a bögrékkel!

Lélekmelengető-lélekmelegítő forró italok meghűlésre, stresszre, vagy csak kényeztetésképp a fagyos téli napokon. Bögréket elő!

Téli italok – nemcsak karácsonyra

Ha télről van szó, számos forró italt elkészíthetünk otthon, amivel nemcsak az ünnep hangulatát mélyítjük el, hanem a sima hétköznapokét is. Forró teával a kezünkben kinézni a hideg utcára, hát mi lehet ennél szívderítőbb? Ám, ha mégis valami különlegesebb italra vágyunk, az itt található receptek rendkívül hasznosak lesznek.

Karácsonyi túlevés

A karácsonyi evészet néha elképesztő méreteket ölt. Ünnepek alkalmával gyakran előfordulnak gyomorgörcs és gyomorégési panaszok a mértéktelen ünnepi étkezések miatt, vajon mit tehetünk ellene?

Miért jön a Mikulás? És mit mondjunk a gyerekeknek?

December 5-én este vagy 6-án reggel a legtöbbünket meglátogatja a Mikulás, ez így megy akár egészen kicsi gyerekkorunk óta. De miért is fontos, hogy jöjjön? Mit mondjunk a gyerekeknek róla?

Milyen süteménnyel készüljünk a Mikulás érkezésére?

Egy hét múlva bekopogtat és megtölti a csizmánkat a Mikulás. Csoki, cukor is kerül a csomagba, de ha valami házi készítésű édességgel kedveskedünk egymásnak, akkor mindenki sokkal jobban fog örülni.

Vigyük-e el vásárolni magunkkal gyermekünket?

Kisgyermekes családok mindennapos problémája, hogy a vásárlást hogyan oldják meg. Lehet-e úgy bevásárolni, hogy közben folyton ezt halljuk: „Anya, ez mi? Ilyet veszünk? Csokit kérek! Nem, csokit kérek! Apa, ez milyen játék? Megvesszük?”

A legjobb diéta: fagyizhatunk!

Akár nyaral valaki, akár a munkából ér haza fáradtan és izzadtan, a legjobb, amit el lehet képzelni egy kehely hűsítő fagyi, legyen az házi, vagy bolti, netán cukrászdai. A hűs nyalánkság bármely diétába beilleszthető.

Fontos tudnivalók a csokoládéról

A csokoládé milliók kedvence. Sok téves és helytálló információ is kering róla, de a tények nagy része vagy rejtve marad, vagy nem hisszük el. Pedig nem árt, ha a mindennapi életünk során gyakran fogyasztott termékekről , egy-két dolgot megtudunk.

Tudtál erről? Megnézed? Érdekel? – Alattomos ételek

Mielőtt beleharapsz a kedvenc ételedbe, vagy töltesz egy pohárral a finom üdítődből, netán ketchupot locsolsz a bolognai tésztádra, érdemes egy mozdulattal megfordítani kedvelt finomságod dobozát, hogy a csomagoláson lévő adatokra rápillants egy kicsit. Mennyi is ebben a cukor?

...meg a kakaósat, a fahéjasat, a lekvárosat....

Édesen és sósan is fogyasztjuk. Számtalan verziója létezik. Elkészítése országonként más és más. A legkedveltebb töltelékek a kakaó, fahéj, túró, mák, különböző pudingok. Sós változata közül ismert: a hortobágyi húsos palacsinta, de gombával, és más zöldségekkel megtöltve is elkészíthető. Gyerekkorodban melyik volt a kedvenced?

Stresszes kaják

A stressz evés hamar plusz kilókhoz vezet, hiszen mindig is a kontrollálatlan étkezés volt az elhízás legfőbb oka, a stressz evés azonban ennél jóval összetettebb probléma. Vajon hogyan kezelhető?

Szénhidrátfogyasztás, mikor, mennyit, hogyan

Szervezetünk számára rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű szénhidrát elfogyasztása, hiszen így juthatunk hozzá az éltben maradáshoz szükséges energiához. Szénhidrátfogyasztás, mikor, mennyit, hogyan.

Érdekességek a csokoládéról

Már attól mosoly húzódik a szánkra, ha csak rá gondolunk. Hát még akkor, ha megesszük! De mit is jelent a "cacau" szó, és vajon csoki-e a fehér csoki?

Segítség, gyerek a konyhában! Receptek szülőknek!

Aki háztartást vezető anyuka, az tudja milyen, mikor csemeté(i)nk a konyhában is állandóan láb alatt vannak. Mindenképp hasznos dolog őket is bevonni a főzésbe, sütésbe! Ezzel nemcsak lefoglaljuk őket, de számos dolgot megtaníthatunk nekik, fejlesztve kézügyességüket!

A nassolás és ami a háttérben van...

Megőrülünk egy szelet csokiért, sós mogyoróért vagy akár a kettőért egymás után? Vajon miért nassolunk? Valóban éhesek vagyunk, vagy valami egészen másról van szó? Mi lehet az oka a főétkezések közötti evéseknek és hogyan tudjuk kezelni, hogy felesleges kalóriákat fogyasszunk?

Tudatos súlytartás az ünnepek alatt

Karácsonyi időszak, mértéktelen evés és ivás, nem tetsző szám a mérlegen, szűk nadrágok, fogadalom, fogyókúra és tele edzőtermek... Röviden így lehetne jellemezni az év végi életmód-menetrendet. Muszáj ennek így lennie? Mi lenne, ha időben gondolkodnánk már az ünnepek előtt, és tudatosan készülve elkerülnénk ezt az őrületet?

Terhesség alatt kettő helyett eszünk? (Nem)

Sajnos a kismamáknak nem egyszerű az élete, mert szinte attól a pillanattól kezdve, ahogy a család is tudomás szerez a terhességről, folyamatossá válik az etetés. A feladat sportos, fitt kismamákká válni, ami - pláne nagytestvér és munka, háztartás mellett- nem olyan egyszerű. Sosem fogom azt állítani, hogy könnyű, de egyáltalán nem is bonyolult, vagy teljesíthetetlen.

Büféreform, avagy viszlát lekváros táska!

A legfrissebb kimutatások szerint minden ötödik kisfiú és negyedik kislány túlsúllyal küzd. Egy új szabályozás szerint az iskolai büféknek folyamatosan át kell állniuk arra, hogy egészséges ételeket áruljanak. A jogszabályokat mindenkinek be kell tartania, a túlcukrozott, mesterséges adalékanyagokkal ellátott termékek nem árusíthatóak.

Édes gyerekeink, avagy miért NE dugjuk el a csokit?

Az egészséges életmódban hivatalosan nincs helye a cukros édességeknek, és csak nagy adag bűntudattal fogyaszthatunk el egy szelet sütit, vagy pár kocka csokit. Pedig az édes ízek iránti vágy már az anyatejjel elkezdődött az életünkben, az édes íz nem ellenség, elfojtásával több kárt okozhatunk, mint hasznot.

Ne tömd tele cukorral a gyereket karácsonykor sem

Tudta? Az adventi időszakban nagyon sok gyerek cukorfüggővé válik – hacsaknem már előtte is az volt. Ünnepek ide vagy oda, ilyenkor is figyeljünk a gyermekek egészségére, és ne tömjük őket tele cukros édességekkel. Igen, létezik más megoldás!

Az advent az év legveszélyesebb időszaka…?

Legalábbis az egészségtelen táplálkozás tekintetében. Főleg a gyerekek veszélyeztetettek, de a felnőttek közül is kevesen tudják, hogy ilyenkor híznak több kilót, vagy szoknak rá az édességekre.

Az ország legvarázslatosabb piaca

Egyre felkapottabbak újra az olyan piacok, ahol házi készítésű, bio, vagy kézműves dolgok kaphatóak. Ezzel gyakorlatilag visszatérünk a régi hagyományokhoz, amikor természetes volt, hogy a piacon vásárolnak az emberek, valamint hogy a piacokon nem nagykerből hozott termékekhez juthatunk, hanem mindenki a saját portékáját árulja. Az ország legkedveltebb biopiaca a Balaton-Felvidéken található.

Mi a baj a fehércsokival? Leginkább a neve!

A fehércsokoládé nem is csokoládé! A csokiszakértők már akkor forgatják a szemüket, ha ezt a szót meghallják, s azonnal kijelentik: ennek semmi köze az igazi csokoládéhoz.

Még mindig nem elég széles az egészséges ünnepi édességek kínálata

Egyre többen szeretnének odafigyelni saját és családtagjaik egészségére az ünnepek idején. Persze azért nem szívesen száműzzük teljesen a hagyományos édességeket az otthonunkból karácsony idején, de sajnos még mindig nem elég széles az egészséges kínálat.

Pörc Delikát– a gasztronómiai boldogságforrás

„Malackodjunk egy kicsit!” A balatonkenesei Pörc elnevezésű delikátba érdemes ellátogatni. Sőt, ajánlott itt bevásárolni, mindjárt leírjuk, hogy mit. Ha felejthetetlen klasszikus, balatoni élményt keres, akkor reggelizzen a Pörcben! „Aki nem boldog, utánunk az lesz” – olvashatjuk a delikát facebook oldalán. Nem csalás, nem ámítás – teszteltük és igaz!

Sonkát, csokit, tojást ellenőriznek

Ahogyan ebben az időszakban megszokott, a fokozott ellenőrzést tart a húsvéti ünnepek előtt a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH). Minden évben bebizonyosodik, van miért.

Bűntudat nélkül, de tudatosan

Az egészséges táplálkozás sokunknak azt jelenti, hogy egy jó adag bűntudattal eszünk olyasmiket, amelyek károsak, de finomak.