Menü

Nem minden zsír egészségtelen, sőt!

A zsíros étel hallatán valószínűleg valami olajban tocsogós, egészségtelen és hizlaló étel lebeg a szemünk előtt, bár kétségtelen, hogy aki jártasabb az egészséges életmódban, ők jól tudják, hogy nem feltétlen kell a zsíros ételnél erre gondolni, hiszen nem minden étel egészségtelen, ami zsíros.

Az igazság az, hogy nagyon is szükség van a zsírokra, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy pontosan milyen zsírokat tartalmazó élelmiszerekről beszélünk. A magas zsírtartalmú ételek között is vannak igazi szuperélelmiszerek, melyek nemcsak egészségesek, de sokáig telítenek is, ráadásul tápanyagokban gazdagok.

Melyek a legjobb zsíros élelmiszerek?

Elsőként villan be számomra az avokádó. Megannyi édes és sós krémet készíthetünk belőle, pedig egy közepes méretű avokádó körülbelül 21 gramm zsírt tartalmaz, ami nem kevés, azonban nagyon jótékony hatású és szuperegészséges.

Akik nem allergiások rá, azok az olajos magvakat, mogyorót és dióféléket illesszék feltétlen az étrendjükbe, ugyanis egészséges zsírforrás. Megszámlálhatatlan módon fogyaszthatjuk, nálam most müzlibe, zabkásába, joghurtba keverve sláger, de magukban is elrágcsálhatóak bármikor napközben egy gyors és könnyű tízórai, vagy uzsonna esetén.

A kis tökmagok, napraforgó- és szezámmagok mind jöhetnek! Jó zsírokat tartalmaznak, ráadásul csökkentik a koleszterinszintet.

Az olajbogyó megosztó étel, sokan szeretik, sokan nem, sokan megkóstolják és megváltozik az ízlésük, véleményük róla. Az olajbogyó zsírokban és ízekben gazdag, sokféle ételhez passzol, ahogy egészséges az olívaolaj is, mely az olívabogyóból préselt olaj és az egészséges zsírok egyik legjobb forrása.

Gazdag jó zsírokban a lenmag. Tudni kell róla, hogy kiváló forrása az omega-3 zsírsavaknak, telít, rostjainak köszönhetően serkenti az emésztést és remek zsírforrás, azonban fontos elmondani, hogy ha lenmagot fogyasztunk, igyunk mellé egy-egy nagy pohár vizet is.

A lazac és tonhal szintén gazdag omega-3 források, akár pástétomként fogyasztva, füstölt, vagy nyers formában. Kedvelt saláták alkotóeleme, de pirítóson is ízletes fogás.

Az csokoládé valószínűleg nem ugrik be azonnal a legjobb és legegészségesebb zsírforrások listáján, pedig a magas kakaó tartalmú étcsokoládé rendkívül egészséges.

Fogyasszunk tojást! Az olcsó fehérje és egészséges zsír tökéletes forrása. Egészségünk megőrzése érdekében napi egy tojást érdemes fogyasztanunk.

Láthatjuk tehát, hogy nem minden zsír egészségtelen, általánosságban elmondható, hogy a növényekből származó zsírok egészségesebbek, mint az állatiak. A „rossz zsírok” inkább csomagolt, bolti, cukros vagy félkész ételekből jutnak a szervezetünkbe. Mindig érdemes ellenőrizni az ételek összetételét és tápértékét, hogy lássuk, mennyi és milyen típusú zsír van bennük. A telített- és a transzzsírok egészségtelenek, azokat kerüljük!

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.