Menü

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Ne tiltsuk a gyerekeknek az édességet

Igen, tisztában vagyok vele, hogy mit írtam címként, nem tévedés valóban úgy gondolom, hogy ne tiltsuk az édességet a gyereknek, ugyanis megvan a helye az étrendben, máris kifejtjük, hogy mit értünk ezalatt.

Pán Péter-szindróma

Pán Péter az a mesehős, aki minden helyzetben kerüli a felelősségvállalást a tettei után, aki csak gyerekként akar élni és soha nem akar felnőni. Ám ez a karakter jellem nem csak a mesékben fordul elő, hanem a való életben is.

Hogyan hatnak szemünkre a digitális eszközeink?

„Gyerekek ne nézzétek már olyan közelről a tévét” – kiabálok rájuk sokszor, mikor látom, hogy milyen közel ülnek le a tévé elé, esetleg a tablet fölé, számítógép mellé. Mennyire károsak szemeinkre az okos eszközeink?

Felelős állattartás

Az állatvédők, állatmenhelyek, állatszerető barátaim, felelős gazdik nagyon sokszor beszélnek és hangoztatják, osztják meg különféle posztokban és nem győzik hangsúlyozni, hogy az állattartás hatalmas döntés és óriási felelősség. Sajnos sok gazdi nem tartozik a felelős állattartók közé, nem gondoskodnak kedvenceikről megfelelően. Te felelős állattartó vagy?

A kontroll, és ami mögötte van – a kontrollmánia

Minden ember más, és ez így van rendjén. Egyes emberek jobban, mások kevésbé szervezik életüket. Miből adódhat, hogy valaki tud spontán lenni, amíg a másiknak az az ideális, ha be van osztva minden perce? Miért akarná valaki mások idejét is beosztani a sajátja mellett?

A fegyverként használt inkompetencia

Voltál már úgy, hogy azt érezted, hogy a környezetedben bizonyos emberek semmire sem képesek és mindent neked kell csinálni? Ennek sok esetben meg van az oka és szánt szándékkal történik így, ez pedig egy jól felépített stratégia.

A kutyasétáltatás előnyei

Azok az emberek, akik rendszeresen sétálnak a kutyájukkal, sokkal aktívabb életet élnek, mint azok, akiknek ez a fajta tevékenység kimarad az életükből.

Beteg kutyával az élet

Mindig nagy boldogság, ha egy új élőlénnyel bővül a család létszáma. Nagy készülődés előzi meg, hogy biztos a megfelelő környezet várja az otthonunkba. De belekalkuláljuk-e az életünkbe, ha esetleg beteg kutyát fogadunk örökbe, vagy ha csak később derül ki számunkra, hogy többször kell állatorvosi látogatást tennünk, mint általában kellene.

Elköteleződéstől való félelem

Gyakran halljuk manapság az „elköteleződéstől való félelem” kifejezést, amellyel lassan már olyan magabiztosan dobálózunk, mint a depresszióval vagy a nárcisztikussal.

Örökbefogadott kutya a családban

Egy kutya örökbefogadása egy életet meghatározó döntés, mellyel gazdagabbá, boldogabbá tehetjük a családunk és egy négylábú életét is. A nehézségek ellenére minden szempontból pozitív hatással lesz életünkre.

A legnagyobb egészségügyi probléma a gyerekkori obezitás

Borzasztó irányba haladunk. Tanárként, szülőként, vagy egyszerűen csak a világban nyitott szemmel járó megfigyelőként azt tudom mondani, hogy aggasztó, amit látunk. A felnőttkori elhízásnál már csak egy borzasztóbb: a gyerekkori.

Jó vagy rossz ötlet-e a kutyatartás panellakásban?

Ha valaki szeretne kutyát, de panellakásban lakik akkor sokszor érezheti azt, hogy jó lenne a kutya, de panelban nem az igazi. A végén még ő lesz a rossz, mert szeretne egy kisállatot maga mellé a panellakásba. Azonban a panelos kutyatartás jóval árnyaltabb.

Ne ajándékozz húsvétra élő nyuszit!

A nagy vásárlásban sok szülő felelőtlen döntést hoz és úgy vásárol élő állatot, hogy nyuszit, csibét, hogy a gyermek pillanatnyi boldogságának eleget tegyen, az ajándékozás hevében nem gondolva az állattal járó felelősségről

A kutyatartás előnyei

A kutyák társasága és szeretete számos egészségügyi és lelki előnnyel jár. Kíváncsi vagy mik is ezek? Akkor olvass tovább…

A munkahelyi feszültség és az egészségünk

Az életünk különböző színtereken zajlik, és ezek közül az egyik legfontosabb a munkahelyünk, hiszen a legtöbb időnket az otthonunkon kívül ott töltjük el. Ezért nem mindegy, hogy milyen kedéllyel vágunk neki nap mint nap a munkának.

Az ökológiailag tudatos étkezés rajtunk múlik

Az év elején készített ökoforradalmi sorozatában a Budapest Park zenészekkel, szakértők segítségével járja körbe a klímaváltozásért felelős területeket és gyűjti össze a hétköznapokban hasznosítható tippeket, hogy együtt változtatni tudjunk, fel tudjunk lépni a klímaváltozás ellen. Természetesen ennek mi is helyt adunk ezúttal az ökológiailag tudatos étkezés pár alapszabálya kerül terítékre.

Miért olyan nehéz felnőni?

Az, hogy bizonyos életkortól felnőttnek tekintjük az embereket, nem fejlődéslélektani határvonalat jelent. Ez csupán azért van, mert egy bizonyos kortól kezdve már mindenki felelősséget tud vállalni a saját tetteinek következményéért, és dönteni tud a saját magát érintő kérdésekben.

Önbizalmunk fejlesztése

Mikor van szükségünk, önbizalmunk fejlesztésére? Mikor érdemes elgondolkodni azon, hogy szükségünk van önismeretünkkel való foglalkozásra, és ha igen, hogyan tegyük ezt

Csoportmunka, ahogyan (nem) szeretjük

Akár normál, akár távoktatásban vegyünk részt, szinte elkerülhetetlen, hogy csoportban dolgozzunk. Ez ugyanígy a munkahelyen is elég gyakran előfordul. Ezért nagyon nagy erény, ha jól tudunk másokkal együtt működni. Márpedig ez nehezebb feladat, mint gondolnánk.

"Gyógyító" közhelyek

Ha az a mondat hangzik el, hogy "majd az idő minden sebet begyógyít", vagy, hogy "úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna", akkor a legtöbben csak legyintünk, hogy ezek közhelyek. Mégis krízishelyzetekben gyakran nyúlunk klisésnek hangzó mondatokhoz, hogy jobban érezzük magunkat. Van jelentősége ezeknek? Valóban jótékony hatásuk van a sokszor hangoztatott, általános igazságoknak?

Veszélyes gyerekjátékok

A gyerekjátékok általában aranyosak, érdekesek, sok örömöt szereznek, és fejlesztik a képességeket - ám ha kiválasztásuk során nem figyelünk, akkor nagy bajt is okozhatnak.

Hűtlenség és őszinteség - avagy amiről nem tud, az nem fáj?

Bár a hűtlenség kényes kérdés, azért el kell ismernünk, hogy mindannyian emberek vagyunk, kisebb-nagyobb hibákkal, és az azokra való hajlammal. A megcsalás is egy olyan dolog, amit bármelyikünk megtehet, akár a pillanatnyi rossz döntése következtében, akár más okból. Mit érdemes ezután tenni?

Bundás családtag érkezik

Legyen-e egy bundás kis társunk otthon? Egy szőrös családtag érkezésével kapcsolatban mindig van mit megbeszélni. Megbeszéljük, és eldöntjük, hogy lesz. Át kell gondolnunk, hogy ez bizony felelősséggel jár. Mégpedig nem kevés felelősséggel, hiszen egy másik élőlény sorsa és élete függ tőlünk.

Viták az anyóssal – egészségtelen?

Az internet, a filmek, és még az életünk is, teli van anyósviccekkel. És szinte mindenki át tudja érezni, el tudja képzelni őket. A humor segít ennek a fontos, társadalmilag elterjedt problémának a kezelésében, no de egészségtelen-e ez a fajta viccelődés? Vagy a vita sokkal károsabb?

Mert adni jó

Ők is olyanok, mint a gyerekek. Családtagok. Velük is foglalkozni kell. Aki nem érzi belül ennek lényegét és hatalmas felelősségét, az ne vállaljon állatot. Kutyamenhelyen jártunk.

Kutyát tartani? Miért ne?

Kutyát tartani felelősség - hangzik minden szülő szájából. Általában ezzel rekesztik be az "akarok kutyát - nem kaphatsz kutyát" vitákat. De legközelebb, ha a gyerek kutyát kér, mondjuk rá ezt: miért is ne?

Így növeld a biztonságod a cybertérben!

Online aktivitásunk növekedésével és a digitalizáció térhódításával egyre inkább nyitott könyv az életünk. Tíz másodpercenként éri hekker támadás számítógépeinket, nő a bankkártyás visszaélések és az adatlopások száma, a zsarolóvírusos támadások pedig még korántsem értek a csúcsra. Különösen a gyermekek vannak veszélyben, minden harmadik magyar fiatalnak volt már része internetes zaklatásban.

A „kapcsolat nélküli” kapcsolat

Vannak-e a szerelemnek fokozatai? Milyen az a vak szerelem? Mi okozza, hogy manapság a párkapcsolatban a felek nem akarnak elköteleződni és megállapodni? Létezik-e a barátság extrákkal? Mi történik manapság egy ismerkedéskor? Most kiderül!

Miért jó ha sportol a gyerek? Anyukák kispadon!

A mozgás fontossága vitathatatlan. Legyen felnőtt, vagy gyermek. Milyen előnyei vannak szinte bármilyen sportnak? A gyerekek és persze az anyukák számára! Nézzük például ha a család apraja-nagyja focirajongó...

„Super Size Me”

A gyorséttermek népszerűsége annak ellenére töretlen, hogy megkérdőjelezhetetlenül felelősek az egészségi állapotunk megromlásáért. Ám ennek ellenére mégis egyre többen választják ezt a megoldási módszert, s étkeznek fiatalok, kisgyermekes családok, idősebbek a gyorsbüfékben. Vajon miért? S hová vezet majd ez?

Miért eszünk többet, mint amire szükségünk van?

A túlsúly oka nem csak az, hogy hizlaló ételeket fogyasztunk, hanem az is, hogy jóval többet eszünk, mint amire szükségünk lenne. Ezen a téren a változást nem a gyomrunknál, hanem fejben kell elkezdeni.

Kutya a családban

A gyerekek egy háziállat mellett felelősséget tanulnak, hiszen az állatot minden nap gondozni kell, emellett szociális készségeket is elsajátíthatnak, s türelmességet gyakorolhatnak. Mindezek érdekében pedig a tiltakozó szülők (vagy nagyszülők) szíve is meglágyul néha...

Korai vagy kései gyerekvállalás?

Manapság igencsak kitolódott a gyerekvállalás időpontja, és örök vitatéma, hogy fiatalon, vagy később érdemes a "gyerekprojektbe fogni". Mivel testvérem és közöttem 15 év korkülönbség van, így a családon belül mindegyiket kipróbáltuk. Nézzük a saját tapasztalatokat!

Cicatartás felelősségteljesen

Sokat beszélünk a kutyásokról, de kevesebb szó esik róla, hogy miként lehet okosan és felelősségteljesen macskát tartani. Éppen ezért a cicák helyzete sokszor nehezebb lehet, mint a kutyáké. Amennyiben kisállatunk van, akkor vegyük komolyan ezt a döntést, és vegyük figyelembe a fontos szempontokat!

Édes gyerekeink, avagy miért NE dugjuk el a csokit?

Az egészséges életmódban hivatalosan nincs helye a cukros édességeknek, és csak nagy adag bűntudattal fogyaszthatunk el egy szelet sütit, vagy pár kocka csokit. Pedig az édes ízek iránti vágy már az anyatejjel elkezdődött az életünkben, az édes íz nem ellenség, elfojtásával több kárt okozhatunk, mint hasznot.

Felelős szórakozás a gyerekekkel is

Szülőként tudjuk, hogy nem egyszerű olyan szabadidős programot találni otthon, vagy a nyaralás, üdülés alatt, ami a gyerekeket igazán leköti, de a felnőtt sem rohan tőle világgá. Mégis fontos, hogy e tekintetben is felelősen gondolkodjunk: a delfinárium, óceanárium vagy a cirkusz nem a legjobb választás állatvédelmi szempontból.

Nyolc nap Facebook nélkül

Reggelente a metróra felszállva a tekintetemet igyekszem az olvasó embereken pihentetni, hacsak nem egy könyvet bújok éppen. Az okostelefonjukat nyomkodó emberek gyakran elszomorítanak. Hová tűnik a mindennapi, közeli, szeretetteljes emberi kommunikáció...? Ezért döntöttem: egy rövid időszakra likvidálom a Facebook-ot az életemből.

Az apa szerepe a várandósság során

Sok-sok (leendő) édesapa talán nincs is annak tudatában, hogy milyen fontos szerepük lehet a gyermekvárás ideje alatt. Mivel a nőkre hárul a nagyobb (áldott) teher, leginkább az ő helyzetükről olvashatunk sokat, pedig a férfiak pozíciója is kulcsfontosságú lehet ilyenkor - persze, csak ha tudnak róla...

Minden nap egy üres lap

Ismered az üres lap technikát? Előszeretettel használják személyiségfejlesztő céllal. A lényege egyszerű, s a cikk elolvasásával te is elsajátíthatod és használhatod. Mondjuk mától, hiszen a mai nap is egy üres lap, amit bármikor teleírhatsz...

Érvek az öregedés mellett

Öregedni, megöregedni igenis jó! A mai társadalom fiatalság-fétise elképesztő, és óriási üzlet rejlik ebben a szemléletben - talán ezért esik kevesebb szó arról, hogy miért is jó idősebbnek lenni. Ne csak a hátrányokról panaszkodjunk, hanem élvezzük ki a fantasztikus lehetőségeit és előnyeit!

A felnőtté válás rögös útja

A boldogság, az önálló, teljes élet elengedhetetlen feltétele a szülőkről való leválás. Hiába költöztünk el a szülői házból, ha még mindig döntően befolyásol minket a szülőktől jövő kritika, vagy pont ellenkezőleg, állandó szembenállást tanúsítunk, konfrontálódunk, hisz ez azt jelenti, hogy még nem estünk át a felnőtté válás pszichés folyamatán.

Valódi motivációk szükségesek a sikeres diétához

Kevés elhízott ember érzi jól magát a bőrében, és a legtöbbjük fejében néha halkan, néha pedig hangosan, de megfordul, hogy talán jó lenne lefogyni. Akkor vajon mi az oka annak, hogy ez viszonylag keveseknek sikerül? A kulcs a komoly elhatározásban és a megfelelő motivációkban rejlik.

Állj ki az egészségedért

Mi az egészség kulcsa? Rengetegen abban a tévhitben élnek, hogy a szerencse, a jó genetika, vagy a sok pénz. Tévedés! A legfontosabb elem, amivel megőrizhetjük jó egészségi állapotunkat, vagy javíthatunk rajta, a felelősségvállalás és a határozottság.

Istenek, vagy orvosok?

Rengeteg panasz éri a magyar egészségügyet, ami tény és való, hogy nincs a legjobb helyzetben. De biztos, hogy a mi szemléletünk megfelelő? Vajon nem túl magasak-e az elvárásaink az orvosokkal szemben? Nagyon úgy tűnik.

Baby blues, avagy mit kezdjünk a szülés utáni depresszióval?

A szülés utáni lehangoltság, vagy depresszió rengeteg nehézséget okozhat. A probléma hormonális okokra, valamint lelki változásokra egyaránt visszavezethető. Egy azonban biztos: nem szabad félvállról venni.

Korábban érnek a gyerekek, korábban érkezik a kiskamaszkor

Tényszerű, hogy a mai kor gyermekei korábban érnek, és sok tekintetben gyorsabban fejlődnek, mint ahogy az a „nagykönyvben meg van írva”. Így a kiskamaszkor is meglepően korán jelentkezhet. Hogyan kezeljük kiskamasz gyermekeinket?

Sugallatok órája – Te vagy az életed álmodója

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy azért nem vagyunk boldogok, mert a főnökünk kegyetlen velünk, a politikusok kedvezőtlen döntéseket hoznak, és a párunk nem úgy cselekszik, ahogyan azt mi elvárnánk.

Szülő leszek, retteghetek?

Egyre inkább változik a fiatalok szülői szereppel kapcsolatos szemlélete. A kisgyerekes időszak gyakorlatilag szolgálatot és lemondást követel a szülőktől, ezt a mai kor emberei nehezebben élik meg, mint elődeink. Vajon mi lehet ennek az oka, mi változott? Elkényelmesedtünk, vagy más társadalmi hatások érnek bennünket?