Menü

Ezt tudtuk a koffeinről?

A koffein az egyik legismertebb élénkítő hatású szer a világon. Aki teázik, kávézik, fogyaszt kólát, majszol mellé csokoládét, iszik kakaót, netán az energiaitalt kedveli, tudják jól, a koffein hatása miért oly szükségesen népszerű. Miután elkortyoltuk reggel kedvenc tejeskávénkat vagy teánkat, máris érezzük, hogy a koffein gyorsan felszívódik a szervezetünkben. Az élénkítő hatást 15-30 perccel később már érezzük. Egészséges felnőttekben az átlagos felezési idő nagyjából 4 óra, de 2-8 óra között változhat.

Csak kávéból (amely a leggyakoribb koffeinforrásunk) évente állítólag kb. 800 milliárd csészével kortyolunk el világszerte. A kávébab mellett több mint 60 más különféle növény is tartalmaz koffeint, például a kakaóbab, a tea, a kóladió és a guarana.

A koffein serkenti a szívműködést, növeli a pulzusszámot és a vérnyomást, illetve gyorsítja az anyagcserét és nem elhanyagolható vízhajtó hatással bír.

Gátolja az elalvást, élénkít, segíti az agyi aktivitást, ugyanis javítja a gondolkodást, a szellemi funkciókat.

Ha koffein tartalmú italt fogyasztunk, vagy túl magas lenne esetleg a koffeinbevitelünk, akkor mindenképp érdemes és tanácsos figyelembe venni a következőket:

Az antibiotikumokkal, gyógyszerekkel együtt fogyasztva változtathat a gyógyszer felszívódásán, illetve bizonyos gyógyszerek lassítják a koffein kiürülését a szervezetből, s erős szívdobogást, az idegességet és alvászavarokat okozhatnak.

Vaspótló készítmények szedésekor úgyszintén meg kell fontolnunk a koffeintartalmú italok élvezetét, ugyanis a koffein akadályozza a vas felszívódását.

Nők és férfiak esetében annyi a különbség, hogy a nők szervezete kicsit lassabban dolgozza fel a koffeint, mint a férfiak esetében, ezért nőknél tartósabb annak hatása.

Ha alkohollal együtt fogyasztjuk a koffeintartalmú italt, akkor hosszabb élénkítő hatással kell számolnunk, míg a dohányzás éppen ellenkező hatást vált ki: rövidíti azt.

Mi a helyzet a várandóssággal?

Terhesség, szoptatás alatt én kávéztam, természetesen mértékkel. Várandósság alatt ugyanis egyáltalán nem tilos a koffeinfogyasztás, de a napi 200 mg mennyiséget nem szabad túllépni, ugyanis a magzatba átjut a méhlepényen át. A terhesség és főleg a szoptatás idején mindenképpen célszerű mérsékelni a koffeinbevitelt, vagy koffeinmentes teára, kávéra váltani.

Bizonyos mértékig a koffeinnek előnyös hatásai vannak, azonban a túl sok koffein problémákat okozhat, például felerősíti a reflux tüneteit, migrént válthat ki. A sok kávé a kevéssel szemben 31%-al növeli az alacsony születési súly kockázatát, 46%-al a terhesség elvesztését.

Pozitív egészségügyi hatásai között tarthatjuk számon, hogy gátolja a tumornövekedést, csökkenti a rák és a parkinson kór kockázatát. Csökkenti az asztmás rohamok számát. Hogy mennyi koffeint tartalmaz egy kis csoki, egy csésze kávé, egy bögre tea, arról a világhálón pontos adatokat találhatunk, így mindenki eldöntheti, mekkora az a mennyiség, ami belefér a napi adagunkba, esetleges dohányzás, gyógyszer, terhesség, vagy szoptatás alatt.

Martinka Dia

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.