Menü

Miért jó ha sportol a gyerek? Anyukák kispadon!

Azt hiszem, azt hívjuk utánpótlásnak, amikor az egyik már focizik, a másik pedig még kergeti a labdát. Kisebbik fiam már lelkes focista, férjem pedig még rúgja a bőrt. Igaz, ha annyi millióm lenne, ahányszor már hallottam: "Most már ideje abbahagynom a focit!", nagyon gazdag lennék!

Anyukaként eddig csak a férjem hóbortjával kellett megküzdenem szombatonként, de most már a nagyobbik fiam is meccsekre jár hétvégente. A kisebb fiamról nem is beszélve, aki már most mutatja a focimánia jeleit, így nemsokára eggyel több izzadt mezt és sáros stoplis cipőt kell mosnom. Mindeközben hallgatva a lebilincselő sztorikat és élményeket tőlük, szinte sztereóban a bravúros focimeccsekről, ahol "épp az utolsó percben sikerült gólt lőni".

Teljesen felesleges "küzdeni" ellene, úgyis én húzom a rövidebbet! Focista feleségként és anyukaként valószínű ez lesz a sorsom, amíg élek, de megmondom őszintén én ezt annyira nem is bánom!

Egyrészt aki ismer, tudja a sokat hangoztatott véleményem, mely szerint a mozgás - legyen az bármilyen sporttevékenység - minden életkorban fontos, akár 4 éves óvodás, akár 65 éves nyugdíjas legyen valaki. A kisebbek elsőként a szülőtől látnak példát, s ha a felnőtt sportol, akkor gyermeke természetesnek veszi a rendszeres mozgást. Egyesületekben sportolni, csapatban játszani már fiatal korban is rengeteg előnnyel jár: a testünk karbantartásán kívül fejleszti a kreativitást, logikai gondolkodást, hiszen a pályán rengeteg játékhelyzetet meg kell oldani. A gyermek megtanulja, hogy mennyi munka és gyakorlás van a sikerben, egy győztes gólban, mennyi tanulás árán juthat el valaki odáig, hogy megrezegteti a hálót. Aki sportol, jól tudja, mit jelent a céltudatosság, mely sok fiatalból ma sajnos hiányzik. A csapatjáték igazi szocializációs folyamat, a csapatszellem megértése és elfogadása sokat számít a kicsiknek a későbbiekben. Megtanulják mi a fegyelem, a koncentráció. Megtanulják kezelni a sikereket éppúgy, mint a csalódást, s a telefon vagy tablet nyomkodása helyett a sportpályán tölti a szabadidejét.

Soha nem büntetem focival a fiamat. Ha rossz jegyet kap, arra nem a sporttól való eltiltás a megoldás. Sok szülő azt hiszi, ezzel foghatja meg a gyereket! Ez tévedés! Jobban teszi, ha inkább más "büntit" keres.

A gyerekek lelkesedése és sportszeretete a pályán leírhatatlan, s ezt tudja mindenki, aki már látott gyerekeket focizni, kézilabdázni, kosárlabdázni, esetleg gyerekként maga is sportolt.

Arról nem is beszélve, hogy ünnepekkor, alkalmakkor a legkevesebb fejtörést igényli a sportoló férjeknek, gyerekeknek való ajándékvásárlás. (Az már más kérdés, hogy annyit fizettem a fiam Ronaldós mezéért, amennyit egy kisebb autóért is adhattam volna!)

Nőként, anyaként vagy feleségként sem hátrány sokszor, ha a férfinépséget leköti a foci pár órára, ekkor rengeteg időnk felszabadul magunkra és a barátnőinkre, amire számtalan ötletem van: egy jó óra a fürdőszobában, vagy egy kezelés a kozmetikában, vásárlás, mozi a csajokkal, főzőcskézés otthon a legnagyobb nyugalomban, egy izgalmas könyv, vagy egyszerűen csak: a CSEND! Már ha nem otthon nézik a focimeccset a tévében a haverokkal.

Ez esetben a 8 legidegesítőbb kérdést ne tegyük fel meccs alatt:

"- Kik játszanak az izék ellen?

- Átkapcsolnál, amíg megnézem a Lucecítát?

- Te, a Figónak van felesége?

- Szerinted melyik csapatnak szebb a meze?

- Akinek nincs labdája, az miért fut?

- A hosszabbításra is kíváncsi vagy?

- Összesen hány félidő van?

- A németek miért rúgnak olyan erősen?"

Ezeket természetesen netről másoltam, magamtól ilyen kérdések eszembe se jutnának!

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.