Menü

Színes zajok, amik segítenek aludni vagy koncentrálni

Sok ember alszik el nehezen vagy éppen koncentrál nehezen a munkájára, ezt pedig elég sokféle dolog okozhatja. Felgyorsult világ, ember, ember hátán, autók, betegségek, fülcsengés, bármi zavaró lehet, de van egy módszer, ami segíthet nekünk ellazulni, összpontosítani, ez pedig a színes zajok használata.

A fehér zaj már közismertebb, nagyjából mindenki hallott már róla. Ez egy monoton háttérzaj, ami elnyomja a többi hangot, ezáltal segít az agynak csak erre koncentrálni. Amikor elalszunk, akkor az agyunk figyel a minket körülvevő zajokra és ha annál hangosabb, élesebb zaj hallatszik, akkor riaszt minket és felébredünk. Ugyanez igaz a munkára való koncentrációnál is.

A fehér zaj hallgatása úgy lesz segítségünkre, hogy ez a fajta állandó monoton hang elnyomja a többit, ami körülöttünk van, erre koncentrál az agyunk, így a többi zajt nem érzékeli, ettől pedig nyugalmat fogunk érezni. Ez a kisbabák altatásánál is már egy nagy könnyebbséget jelenthet, sokan használják streaming oldalak vagy videó megosztó oldalak fehér zaj hanganyagát arra, hogy egy nyugodt környezetet teremtsenek. Sose felejtem el, hogy a legnagyobb gyermekem kiskorában akkor aludt a legjobban, ha ment a mosógép a fürdőben vagy kopogott az eső az ablakon.

A rózsaszín zaj a fehér zajhoz képest az alacsonyabb frekvenciákat hangsúlyozza, ezáltal kevésbé zavaró, mint a többi, inkább a természetben fellelhető zajokhoz hasonlít, mint az eső kopogása, a vízesés, vagy tengermorajlás. Többségében hallászavarok, mint fülzúgás kezelésére, alvászavarok kezelésére, illetve a memória javítására alkalmazzák.

A következő a barna zaj. Becsapós, mert nem egy színről kapta a nevét, hanem neve a Brown-mozgásra utal, ami például a virágpor mozgása a vízben, amit Robert Brown jegyzett fel először az 1800-as évek elején. A zaj lényege, hogy a magas frekvenciájú hangokat lehalkítják, az alacsony frekvenciájú hangokat növelik, ezáltal egy kellemesebb, nem zavaró zajt kapunk. Segíti a koncentrációt, könnyebben tudunk odafigyelni a munkára és éjszaka is pihentetőbben alszunk.

Ejtsünk szót a kék zajról is, ami inkább a magasabb frekvenciájú hangokat hozza, inkább egy sziszegő hatást kelt. Ez a fajta zaj az agy stimulálásában vesz részt, szóval, amikor ellaposodik munka közben a gondolkodásunk, érdemes kipróbálni, hátha ösztönzőleg hat. Egy dologra viszont minden zaj alkalmazásánál oda kell figyelni, mégpedig, hogy sose hallgassuk hangosan, hiszen halláskárosodást okozhat, illetve erősítheti a már meglévő fülzúgást, fülcsengést. Mindig konzultáljunk egy kezelőorvossal ilyen problémák esetén, hogy javasolja-e a zaj hallgatását beilleszteni a napi rutinba.

Remek alkalmazások léteznek már a különböző színű zajok hallgatására, hogy megnyugtassuk elménket, jobban aludjunk, könnyebben koncentráljunk feladatainkra, próbáljuk ki, hogy melyik fajta segítheti mindennapjainkat.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.