Menü

Gyerekkel a fogorvosnál

Kisgyerekkel orvoshoz menni sosem jó dolog, fogorvosi kezelésre pláne nem, ám egyszerűbbé, zökkenőmentesebbé tehetjük, ha már a tejfogak megjelenésekor, egyfajta megelőzésképp ellátogatunk a fogászatra. Szakemberek szerint, minél előbb elvisszük a gyermekünket a fogorvoshoz, annál jobb, ugyanis megtanulják a fájdalom és panasz nélküli fogászati látogatást, a megelőzés fontosságát.

Ha már kicsi korban találkozik ezzel a szituációval, akkor sikerülhet egészséges kapcsolatot kialakítani a fogorvossal és kevésbé fog félni a jövőben a fogorvosi székben. Ha tehetjük a következő pontok figyelembevételével tervezzük meg az első látogatást a fogászaton.

Keressünk gyermekfogászatot! Ha lehetőségünk van rá, akkor kifejezetten gyermekfogorvoshoz menjünk, ahol gyermekbarát rendelőben, játékok között kerülhet sor szinte játékos formában az első fogorvosi vizsgálatra. Ha ilyen orvost nem ismerünk, akkor egy jó fogorvos is könnyen és rutinosan megtalálhatja a hangot a gyerekekkel.

Olyan fogorvost keressünk, aki tudja, hogy kell bánni a gyerekekkel.

Az első vizsgálat legyen beszoktatás és megelőzésképpen, játékos formában történjen! A gyereknek ezzel félelemmentessé és természetessé válik, hogy be kell ülnie a fogorvosi székbe.

A gyermeket felkészíthetjük a fogorvosi vizsgálatok fontosságára, elmondhatjuk neki előre, hogy mi történik a fogorvosi székben és milyen gyakran kell erre sort keríteni. Ha nem tudja mi vár rá, könnyen megijedhet. Fogalmazzunk világosan, egyszerűen, érthetően. El is játszhatjuk a vizsgálatot otthon a plüssjátékok segítségével!

A fogorvosi kezeléssel nem ér véget a kisgyerekkori szájápolás fontossága, ennek otthon is hangot kell adnunk és rávezetni a helyes fogmosásra, léteznek ma már gyerek szájvizek, öblögetők, játékos fogászati kellékek, amelyekkel szinte játszva tanulja meg a helyes szájápolási rutint a gyermekünk.

Ha kisgyermekkel járunk orvosnál, mindig pozitívan távozunk, ha kis matricát, képet, apró ajándékot kap, ez a fogorvosnál sincs másképp, ha tehetjük kapjon a bátorságáért és együttműködéséért kis ajándékot, de semmiképp se édességgel jutalmazzuk őt!

Minél előbb megismerkedik a gyermekünk játékos formában a fogorvosi kezelésekkel, vizsgálatokkal, annál könnyebben viseli a későbbiekben ezeket a rutin vizsgálatokat, beavatkozásokat. S talán nem is fogja megvárni, amikor már panasz, vagy fájdalom van, hanem előbb jelzi – magától – hogy ideje meglátogatni a fogorvos nénit/bácsit!

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.