Menü

Természetes alvássegítők

Ősszel, ahogy egyre hűvösebbre fordul az idő és egyre kevesebbet süt a nap, úgy szervezetünk D-vitamin ellátásáról is gondoskodnunk kell. Jellemzően a téli hónapokban feléljük a szervezetünk D-vitamin készleteit és azokat nem tudjuk pótolni természetes módon. Mivel a D-vitamin valójában neve ellenére nem vitamin, hanem sokkal inkább hormon, ezért számos folyamatban részt vesz testünkben, például az allergiás folyamatok kialakulásában, az immunrendszerünk működésében, valamint az alvás szabályozásában is. Persze ez csak egy a sok anyag közül, ami részt vesz az alvás szabályozásában.

A megfelelő minőségű alvás kulcseleme a melatonin. Az alvást segítő anyagok általában tartalmaznak olyan aminosavat, ami a melatonin termeléséhez szükséges, vagyis L-triptofánt. Szintén elengedhetetlen a B-vitamin, pontosabban a B1-, B3, B6- és B12-vitamin ahhoz, hogy jól aludjunk.

Természetesen segíthetjük szervezetünket vitaminkészítményekkel, étrendkiegészítőkkel, illóolajokkal, aromákkal, fürdőkkel, gyógyteákkal és testmozgással is, azonban a legegyszerűbb, ha az egyébként is mindennapos étrendünkbe illesztjük be azokat az élelmiszereket, amik magas D-vitamin, B-vitamin tartalmúak és/vagy L-triptofánt tartalmaznak.

Az egyik ilyen élelmiszer az avokádó. A benne található egészséges zsírok mellett nagy mennyiségben találunk benne magnéziumot, de ami igazán fontos, D- és B6-vitamint is tartalmaz, valamint a melatonin termeléséhez elengedhetetlen L-triptofánt is. Nyersen, püré formájában vagy pirítóson is kiváló.

Szintén jó alvássegítő a cseresznye és az áfonya is. Azonban ezek a közkedvelt nyári gyümölcsök nem csak jók, hanem különlegesek is, mivel nem a melatonin egyik ’hozzávalóját’, hanem magát a melatonint tartalmazzák, ami a szervezetbe bejutva azonnal ki tudja fejteni hatását. Emellett a cseresznyének magas B-vitamin tartalma van, ami szintén hozzájárul a pihentető alváshoz.

Talán meglepő lehet, de a zabpehely is segíthet az alvásban, mivel bár nem kiemelkedően magas a D-vitamin vagy B-vitamin tartalma, de annál többet tartalmaz L-triptofánból, valamint glicinből. A glicin szintén egy aminosav, akárcsak a triptofán és az izmok ’pihenését’ segíti elő az idegi ingerületátadás gátlásával.

A hüvelyesek általánosan jó L-triptofán források, ráadásul magas fehérjetartalmuk mellett rengeteg rostot, ásványi anyagot a B-vitamint is tartalmaznak. A csicseriborsó kiváló választás, mivel sokféleképp el lehet készíteni. Felhasználhatjuk humuszhoz, de salátát, falafelt vagy egyszerű köretet is készíthetünk belőle.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.