Menü

Túlélő ötletek a szuperérzékenység kezelésére

A szuperérzékenyek gyorsan ráhangolódnak a művészi szépségre, a kifinomult zenére, finom ízekre. Zajos, zűrös nap után csöndes, magányos elvonulásra vágynak.

Gazdag belső világuk van, sokszor intenzíven és érzésekkel telve álmodnak, kerülik a feszültséggel teli helyzeteket és rosszul viselik az élethelyzetek változásával járó stresszt. Összezavarja őket és nehezíti teljesítményüket mások rájuk koncentráló figyelme, gyűlölik az erőszkos, agresszív filmeket, tévéműsorokat. Mai, extraverziót előtérbe helyező világunkban önérvényesítést tekintve nehéz helyzetük van. Pedig lehetetlen lenne a világ fejődése érzékenységük, kifinomult megoldásaik nélkül. Többnyire kreatív, produktív, figyelmes, körültekintő, intellektuálisan magasan fejlett emberek. Aki a leírásban esetleg magára ismer, hasznosnak találhatja az alábbi ötleteket.

Aludj minél többet. Az erős idegrendszeri aktivitás hamar kifáradáshoz, nyomott hangulathoz, zavarodottság-érzéshez, koncentrációs nehézségekhez vezet. Az amúgy is csúcsra járatott szuperérzékeny idegek feszültségének legjobb csökkentője az alvás.
Egészséges ételeket egyél és figyelj a rendszeres étkezésre a nap folyamán. Az éhség megterhelő az idegeknek. Nyomott hangulatot, feszültséget és koncentrációs problémákat eredményez.
Tervezz be relaxációs, csöndes, elvonulós, feszültséglevezetős időszakot a személyes menetrendedbe minden napra. Ha lehet, menj ki a természetbe. Az otthonodban legyen legalább egy olyan helység vagy sarok, ahol csönd van, ahova visszavonulhatsz, ahonnan kizárhatod a külvilágot.
Este, alvás előtt legalább egy órával kapcsold ki a zenét, a tv-t, a telefont tedd „ne zavarjanak”-ra, szánj időt az elcsendesedésre, ha úgy érzed, jól esik. Napközben is kerüld azt, hogy a tévé, a rádió háttérzajnak szóljon. És kerüld azt is, hogy az örökösen tolakodó médiát kelljen befogadnod.
Naponta többször legalább pár percre figyelj a lélegzetedre, vegyél nagy, mély, lassú levegőket az orrodon át. A tudatos, intenzív légzés feszültséget old, ellát oxigénnel, intenzíven regenerál, gyógyít, erősít.

A külső-belső zaj lecsillapítására találjunk ki örömteli mantrákat, pl. “egészséges és boldog vagyok”. Próbálj minél több ilyen mantrát ismételni, örömet okoz.
Alkoss. Rajzolj, írj, fess, színezz, építs, varrj, ha megoldható kertészkedj. Ez akkor is beválik, ha úgy éreznéd, nem vagy jó ezekben. Belső világod kifejezésére bármilyen alkotómunka kiváló, és ezek a tevékenységek egyben kíváló feszültségoldók is.

Mondj dicsérő szavakat másoknak. A látható öröm, amit a dicséret hallatán az emberek átélnek, neked is várhatóan örömet okoz.

Otthonodban helyezz el szobaillatosítókat, engedj be sok friss levegőt, takaríts jó illatú tisztítószerekkel.
Húzd szét a függönyöket, eressz be sok fényt.
Autódat is fújd körbe kellemes illatokkal.
Hallgass lágy zenét.
Este gyújts méhviaszgyertyát, tisztítja a levegőt, sokáig ég és kellemes mézes illata van.

Ha vannak hangszereid, tedd őket karnyújtásnyira olyan helységekbe, ahol sokat vagy. Így könnyen előveszed bármikor.
Minden reggel ágyazz be. Ettől sokkal rendezettebb és békésebb látványt nyújt számodra a hálószobád, amikor bemész.
Esténként rakd rendbe a konyhát. Nagyon jó érzés reggel egy szép, harmonikus látványt nyújtó konyhába kimenni. A konyhában is igyekezz minél kevesebb eszközt örökké a pulton tartani, inkább csak annyi konyhaeszközt tarts meg, amennyi befér a szekrényekbe, fiókokba, a többit ajándékozd el.
Igyekezz korán ébredni és a reggeli csend békéjét kiélvezni. Akár a felkelő nap látványa is örömteli perceket okoz.
Reggelente tornázz, meditálj, jógázz egy kicsit, örömteli ébresztő rutin.
Felkeléskor igyál almaecetes meleg vizet, harmonikussá teszi az emésztésedet.
Legalább hetente egy-két alkalommal sétálj nagyot. Csökkenti a szorongást, a stresszt.

Ha nyugtalanságot érzel, igyekezz tudatosítani az érzéseidet, azok okát, ez vezethet az adott problémák megoldásához. Légy magaddal együttérző, kérdezd meg magadtól, mire van most leginkább szükséged.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.