Menü

A táplálkozás magatartási zavarai

A túlsúly hétköznapi terjedése lehetett az egyik alapja, hogy széles körben divattrend lett az akár kóros soványság iránti vágy, számos táplálkozási rendellenességhez vezetve. Önmagában az ideális testsúly sem jelenti azt, hogy nincs táplálkozási zavarunk!

Az evés alapvető ösztönkésztetés, de jóval több is annál. A táplálkozás örömforrás, szorongáscsökkentő hatással bír, emellett a társas kapcsolatok fontos színtere is.

A testsúlyproblémák alapja, hogy genetikailag a tápanyagok raktározására vagyunk kódolva, hiszen az emberiség fennállása óta alapvetően nélkülözésnek, éhezésnek volt kitéve. A jelenkor emberének azonban már az jelent kihívást, hogy hogyan tud ellenállni az ezerféle kísértésnek és bőségnek. Ez a konfliktus sokaknál pszichés táplálkozási rendellenességhez vezet.

Mi az ideális testsúly?

Mind Európában, mind Észak-Amerikában az elmúlt években folyamatosan nőtt a túlsúlyos emberek száma, Európa felnőtt lakosságának mintegy 15 százaléka erősen túlsúlyos.

Az elhízás mértékének számszerűsített meghatározására a testtömeg index (body mass index, BMI) szolgál, mely a kilogrammban mért testtömeg és a méterben mért testmagasság négyzetének hányadosa (kg/m2). Ideális testsúlyról akkor beszélünk, ha a BMI értéke 18,5-24,9 kg/m2 között van. Ez alatti értékek esetén kóros soványságról, efölött elhízásról beszélünk. Az elhízásnak számos egészségügyi következménye lehet.

Szív- és érrendszeri kockázat. Az érelmeszesedés következtében emelkedik a vérnyomás, amely viszont fokozza a szívinfarktus, agyvérzés kockázatát. A túlsúlyosoknál a szívbetegség kétszer gyakoribb, mint a normális testsúlyú embereknél.

Diabetes mellitus (cukorbetegség). Súlyos elhízás esetén a cukorbetegséggel összefüggő halálozás jelentősen, egyes források szerint akár 40 százalékkal emelkedik.
Ízületi megbetegedések. A jelentősen fokozott testsúly egyre fokozódó terhet jelent az ízületekre, végül gyulladásos (arthritis) és sorvadásos (arthrosis) megbetegedések alakulnak ki, ami erős fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal jár. Különösen igaz ez nagy testsúly, vagy hirtelen jelentősebb súlygyarapodás esetén.
Daganatos betegségek. Egyes daganattípusok előfordulása akár hetven százalékkal is magasabb lehet elhízás esetén. Férfiaknál a vastag- és végbél-, valamint a prosztatarák kockázata nagyobb, míg a nőknél a nemi szervek daganatai és a mellrák esélye nő.
Légzőszervi megbetegedések. A nagy testsúly egyre romló légzésfunkciókkal, fokozódó légszomjjal jár. Ez rontja a mindennapi teendők elvégzését, valamint a szexuális teljesítőképességet is.

Persze önmagában az ideális testsúly még nem jelenti azt, hogy nincs táplálkozási zavarunk! Bulimia esetén például a falásrohamokat követő hányások rendszerint nem okoznak testsúlyveszteséget.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.