Menü

Női termékenységet segítő smoothie-k

A nőknél a termékenység igen összetett állapot, bonyolult folyamat, az viszont egészen határozottan meggyőződésem, hogy a táplálkozás nagyon befolyásoló hatással bír.

Ha valaki teherbe szeretne esni, akkor a szervezetét a legfontosabb vitaminokkal szükséges ellátni, ezek ötvözete pedig kiválóan érvényesülhet egy-egy smoothieban, ahogy mostanság trendi szóval hívjuk, én gyakran csak turmixnak nevezem.

A turmixokat mindenféle zöldséggel, gyümölccsel, magokkal, hidegen sajtolt olajakkal el lehet készíteni, ezek a tápanyagok pedig segítik a teherbeesést.

Nagyon jó alapanyagok, mindenképp ajánlott a smoothie elkészítéséhez a legtöbb zöldség, ugyanis tele vannak tápanyaggal, vitaminnal, antioxidánssal, és - ki ne felejtsem – rostokkal!

Gondolok itt például a leveles zöldségekre, úgymint római saláta, fodros kel, spenót, fejes káposzta, rukkola, cékla levele, mángold, vízitorma. Fontos, hogy ne mindig ugyanazt a leveles zöldséget tegyük a turmixba, változtassuk és tegyük mindegyik italunkat különlegessé a változatos ízekkel.

A gyümölcsöket azért szeretem, mert finom ízt adnak a smootiheknak, édesek, lédúsak, egészségesek, s igazi tápanyagbombák. Tehetünk friss vagy fagyasztott gyümölcsöket a turmixokba, nyugodtan variáljuk az almát, körtét, a bogyós gyümölcsöket (pl. málna, ribizli, eper, áfonya, szamóca, szeder), de nagyon finom az őszibarack, a sárgabarack, a mangó, az ananász és a banán is. A cukortartalmuk ugyan nem minimális, erre figyelni kell.

A fehérje fontos eleme a táplálkozásunknak, az étrend 25-35%-ának fehérjéből kell állnia, a petesejt és az embrió lehető legjobb egészsége érdekében. Kiváló fehérjeforrások a különböző fehérjeporok (pl. tejsavó, barna rizs, borsó), diófélékből és magvakból készült vajak és krémek, illetve a spirulina alga és a quinoa is.

Az omega-3 támogatja az immunrendszert, továbbá gyulladáscsökkentésben van szerepük, emellett növelhetik a méhnyaknyák termelését, javíthatják a petesejt minőségét, segíthetik az ovulációt, illetve egyéb dolgokban is támogatják a szervezet termékenységét, így érdemes magunkhoz venni ezt a zsírsavat, lenmag, chia mag, kendermag, dió, dióolaj, mandulatej, halolaj formájában.

Egyéb egészséges zsírok még az avokádó, a mandula, a földimogyoró, a pekándió, a kesudió, a mogyoró, a makadámdió, a tökmag, a fenyőmag, a napraforgómag, a kókuszolaj, a kókuszvaj, a kókusztej, utóbbival a folyadék is megoldott a turmixkészítéshez.

A szuperételeknek minden étrendben ott van a helyük, a termékenységtől függetlenül is, hiszen támogatják a hormonális egyensúlyt.

Martinka Dia

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.