Menü

Tippek sorozatfüggőknek

Alig tudnánk olyan embereket mondani, akiket nem köt le egy-egy jó sorozat. Lehet, hogy az ízlésünk rendkívül különféle, de az közös bennünk, hogy tudunk lelkesedni egy olyan virtuális életért, ami eléggé megérint minket ahhoz, hogy követni akarjuk, de elég fiktív ahhoz, hogy ez ne járjon számunkra semmilyen hatással. Az, hogy néha napján szeretünk kikapcsolódni, nem jelent függőséget. Azonban, ahogy minden mást is, ezt is könnyű túlzásba vinni.

A sorozatfüggőség legnagyobb sajátossága az, hogy rengeteg szabadidő szükségeltetik hozzá, míg a többi függőség nagy részére ez nem jellemző. Éppen ezért a legnagyobb ellensége az időhiány. Ezen a vonalon elindulva, megakadályozhatjuk a függőség kialakulását vagy elfajulását azzal, hogy a felesleges időnket kitöltjük valami más, jó esetben sokkal hasznosabb tevékenységgel. Ilyen például a sport, tanulás, olvasás, vagy valamilyen csoportos tevékenység. Ha kellő időt töltesz el aktívan, kevesebb időd marad azon gondolkodni, hogy mire fordítsd a maradék idődet.

A másik nagy ellensége egy virtuális élet megélésének az, ha a saját életünk elég izgalmas, vagy túl izgalmas ahhoz, hogy fejben másokét éljük. Ezért is könnyen tehetünk. Például, szervezzünk magunknak kreatív programokat, utazzunk, járjunk el több helyre, ismerkedjünk meg több emberrel, építsünk ki baráti, üzleti kapcsolatokat. Ez annyira változatossá teheti a napjainkat, hogy nem fogunk arra vágyni, amit csak egy sorozat tud nyújtani számunkra.

A filmnézés és a sorozatnézés egyik negatív hozadéka, hogy a fantáziánkat és a kreativitásunkat rombolja. A klisés cselekmény, a sematikus szereplők, a szépen kidolgozott látvány, a nyilvánvaló történetvezetés mind-mind annak a jelenségnek az eszközei, amivel a készítők elérik, hogy minden kor- és társadalmi csoport megtalálhassa az örömét egy-egy alkotásban. Tehát minden történetbe kellenek olyan szereplők, akik az életünkben is könnyen fellelhetőek. Kellenek olyanok, akikkel önmagunkat azonosítjuk, kellenek a mindennapok kríziseit idéző kérdések, kellenek bonyodalmak, amelyeket könnyen meg tudunk oldani, és ezáltal úgy érezzük, teljesítettünk néhány kihívást anélkül, hogy bárkinek ártottunk volna vele. Az élet nem ilyen, és ez a hamis biztonságérzetet keltő mechanizmus éppen ezért is vált ki akkora megelégedést a nézőkből.

Hiszen bárki is nézze a sorozatot, bármilyen anyagi helyzettel, bármilyen korcsoportból, el fogja hinni, hogy amilyen reprezentációt magában képez egy-egy rész megtekintése után, azt hasznosítani tudná a való életben is. A sorozatok és filmek legnagyobb fegyvere az, hogy elhitetik a nézőkkel, a megtekintés által az életük megváltoztatására is képesek. Azonban ez a legtöbbször nem igaz, hiszen ez az állelkesedés általában kimerül már a kigondolásban. A hamis megelégedés pedig nem marad meg sokáig, hiszen nem a valódi kríziseink valódi megoldására irányul.

Tehát, ha megoldjuk először a valós életünk valós konfliktusait, akkor kevesebb örömet okoz fiktív életek kitalált kríziseinek megélése. Ez segít megemelni az ingerküszöbünket, amelyen csak olyan sorozatokat fogunk átengedni, amelyek valódi mondanivalóval bírnak a számunkra, és tudunk koncentrálni ezen történetek igazi jelentésére.

Mindezek a megoldások persze nem univerzálisak, lehet, hogy más ötletekre is szükség lesz. Mindenek előtt pedig azt se felejtsük el, hogy a szórakozás és a kikapcsolódás mindenkit megillet, és nem ördögtől való, ha ezt a kikapcsolódást néha napján egy-egy jó sorozat megtekintése jelenti számunkra.

Varga Ágnes Kata

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?