Menü

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?

Mire szolgálnak a CT-vizsgálatok?

A CT-vizsgálat sokféleképpen használható, de különösen alkalmas betegségek diagnosztizálására és különböző sérülések, traumák kiértékelésére. A képalkotó eljárás többek között segíthet orvosodnak:

  • diagnosztizálni a gyulladásokat, az izomproblémákat és a csonttöréseket;

  • meghatározni a csomók és daganatok helyét, ideértve a rákos elváltozásokat is;

  • felmérni a belső sérülések és a belső vérzések mértékét;

  • bizonyos betegségek, például a rák és a szívbetegségek kezelésének monitorozásában.

Mikor rendelhet el orvosod CT-vizsgálatot?

CT-vizsgálatot akkor szoktak elrendelni, ha a tünetek, panaszok, illetve a betegség diagnosztizálásához, kezeléséhez vagy nyomon követéséhez a szakorvos szükségesnek találja a részletesebb képalkotást. Az alábbiakban mutatunk néhány példát, amikor fontos lehet a CT a további egészségügyi ellátáshoz.

  • A CT-vizsgálat segíthet diagnosztizálni az olyan hasi problémákat, mint a vesekő vagy a bélelzáródás. A gyulladások és a bélbetegségek, beleértve a Crohn-betegséget, a fekélyes vastagbélgyulladást és a hasnyálmirigy-gyulladást, szintén meghatározhatóak CT-vizsgálat segítségével.

  • Orvosod CT-vizsgálatot rendelhet el fej- vagy agysérülés kivizsgálása és kezelése céljából, ha megmagyarázhatatlan szédülés vagy fejfájás gyötör, illetve egy fejre mért ütés után is szükség lehet az állapotfelmérésre.

  • A CT-vizsgálat segíthet bizonyos eljárások precíz kivitelezésében, például sugárkezelés, kemoterápia, biopszia és műtétek esetén.

Kontrasztanyagos CT során intravénásan és/vagy szájon át adott kontrasztanyagot kapsz, ami segít például a lágy szövetek és az érrendszeri struktúrák jobb megjelenítésében. A vizsgálat fájdalommentes, és csak néhány percet vesz igénybe, így az egész folyamat, beleértve az előkészületeket is, általában nagyjából harminc percig tart. Az eljárást követően visszatérhetsz a szokásos tevékenységeidhez, így csak a vizsgálat idejére kell szabaddá tenni magad.

Labor- és szűrővizsgálatok az Újbuda Medical Centernél

Esedékes az idei nagy labor vizsgálat, hogy meggyőződj róla, minden rendben van az egészségeddel? Szeretnéd ha gyorsan, de szakszerűen végeznék el az összes szükséges szűrő- és laborvizsgálatodat? Kérj időpontot az Újbuda Medical Center magánklinika vizsgálataira online vagy telefonon kényelmesen és egyszerűen! Egészségügyi központunkban egyéb széleskörű diagnosztikai és terápiás szolgáltatásokat is igénybe vehetsz csekély várakozási idővel, kiemelkedő minőségben, udvarias, páciensközpontú hozzáállás mellett a legprofibb szakemberek közreműködésével.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.