Menü

Napvédelem májfoltok ellen!

Miért kell már az első napsugaraknál fényvédőt használni, mik azok a napfoltok és hogyan alakulnak ki?

A napfoltok meglehetősen bosszantóak lehetnek – különösen az arcon. Ezek többnyire kis barna lapos foltok, melyek legfőképp arcon jelennek meg. Májfoltoknak is nevezzük őket, noha semmi közük a májunkhoz. Öregségi foltokként is emelgetik őket és kialakulásukban - más egyéb tényezők mellett – az életkor és a környezeti hatások (pl. napsugárzás) játszanak fontos szerepet. Ezek a pigmentfoltok nagyon zavaróak tudnak lenni, mert nagyon nehéz elfedni őket.

A bőr elszíneződésével járó lapos foltok, különböző méretűek, nagyobbak, mint a szeplők, és gyakran kiterjedtebbé válnak, ám vannak olyan speciális kozmetikumok, melyekkel halványítani lehet a meglévő foltokat és sokat tehetünk a megelőzésért is.

Hogyan előzhetőek meg a napfoltok?

A bőr egy melanin nevű bőrpigmentet tartalmaz, melyből UV fény hatására egyre több termelődik. Ha nő a melaninszint a szervezetben, sötétebbé válik a bőr, ez a folyamat nem más, mint a szervezet védekező mechanizmusa a napsugárzás hatására. A napfoltok akkor jelennek meg, amikor a melanin magas koncentrációban termelődik.

Sokan, köztük főleg nők általában 35-40 évek kor között tapasztalják először a problémát, attól függően, hogy mennyire voltak tudatos napozási szokásaik, mennyire védték bőrüket a káros sugaraktól, milyen gyakran használtak fényvédő szereket.

Ha valaki sok időt töltött napozással és nem védi megfelelő készítményekkel a bőrét, bizony számíthat májfoltok megjelenésére.

Hogyan szabadulhatunk meg ezektől?

Szerencsére vannak olyan otthoni kezelések, amelyek segítenek elhalványítani ezeket, de még jobb, ha a megelőzésre fordítunk nagyobb hangsúlyt.

Emellett hatékonyak az aloe verás készítmények, a C – vitamin, melynek antioxidáns tulajdonságai számos előnnyel járnak, beleértve az UVA- és UVB-sugarak elleni védőhatást, de a legfontosabb azzal tisztában lenni, hogy minél jobban védjük bőrünket a nap ellen, annál kisebb az esélye, hogy napfoltok jelenjenek meg.

Kétféle UV-sugárzás és mindkettő nagyon káros: az UVA a bőr öregedéséért felelős, az UVB pedig a legégésért. Ezek ellen magas faktorszámú napvédő készítményekkel védekezhetünk!

A bőrünk védelmével ne várjuk nyár közepéig, már tavasszal, az első napsugarak megjelenésével kezdjük el a megfelelő fényvédelmet!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.