Menü

Valóban hatásosak a fekete fogkrémek?

Az aktív szén szinte a száj- és arcápolás csodaszerévé vált az utóbbi években, amit mi sem bizonyít jobban, mint a polcokon található hatalmas választék a fekete fogkrémektől egészen az arcpakoláson át a pattanások elleni arcmaszkig.

Az aktív szén nem egyszerű faszén, mint a szénkocka, amivel begyújtjuk a kerti bogrács alá a tüzet. Ez a szén egy olyan formája, amit megfelelő kezeléssel porózussá, felületét más anyagokat aktívan kötővé tettek. Leginkább olajokat és egyéb szennyeződéseket köt meg, amiket aztán a szén eltávolításával szintén lemoshatunk a bőrünkről, legalábbis ilyen elven működik arcmaszkok és arcpakolások esetében. Persze az orvoslásban sem idegen az aktív szén használata, sőt, már sok-sok éve alkalmazzák például mérgezéses és túladagolásos eseteknél, azonban a szájhigiéniában is valóban ilyen hasznos?

2019 elején a British Dental Journal folyóiratban megjelent egy cikk, miszerint nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a fogszuvasodás ellen különösebb védelmet nyújtana az aktív szén vagy az azzal készült szájápolási termékek. Mi több, akár kárt is okozhatunk a túlzott használatával, mivel a tömésekbe, illetve a fogak közti picike résekbe könnyen bejuthat és ott irritációt is okozhat. Az, hogy a szén miatt esetleg gyorsabban és jobban kopik a fogzománc, egyáltalán nem bizonyított, ettől függetlenül érdemes vele óvatosan bánni és csak gyengéden dörzsölni a fogakat.

Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a legtöbb aktív szenes fogkrém nem fluoriddal készül, ami a fogorvosok szerint az egyik legjobb módszer a fogszuvasodás megelőzésére, így valójában annak hiánya is okozhatja azt, hogy a fekete fogkrémek kevésbé hatékonynak bizonyultak a szájápolás terén.

Ha valaki mégis fehérebb fogakra vágyik, érdemes lehet kiegészítésként használni az aktív szenes termékeket, de nem feltétlen váltják ki teljesen az egyéb, hagyományos fogkrémeket és szájápolási eszközöket. Bár valóban fehérebbnek látszanak a fogak az aktív szenes paszta használata után, arra sem árt odafigyelni, hogy ha túlzottak elkoptatjuk a fogak felületi zománcát, akkor az éppen azt eredményezi, amit el akarunk kerülni: a fogak könnyebb és gyorsabb elszíneződését.

A szájhigiénia rendkívül fontos, nem csak az esztétika miatt, azonban a megfelelő és rendszeres fogmosás mellett más módszerekkel is tehetünk azért, hogy szebb legyen a mosolyunk. Ilyen például, ha kevesebb kávét és teát fogyasztunk, mivel ezek különösen elszínezhetik a fogzománcot, valamint a dohányzás és bizonyos ételek és hozzájárulhatnak a sárgás árnyalat kialakulásához.

Masszázsra indulsz? – így készülj rá

A masszázs egy testet és lelket melengető, pihentető vagy épp frissítő terápia, amire érdemes kicsit felkészültebben érkezni.

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.

Ultrabalaton negyedszer, avagy mi fán terem a csapatszellem!

A Tolna Vármegyében immáron öt éve aktívan működő FuTamási futócsoportunkból idén is nekivágott 10 fő, hogy körbefussa a Balatont, Magyarország egyik legnépszerűbb futóversenyén, a 18. alkalommal megrendezett NN Ultrabalatonon!

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!