Menü

Fiatalít és elveszi a farkaséhséged

Felkapott dolog jelenleg kollagén porokat, készítményeket fogyasztani, de nem csak ételeinkhez, italainkhoz hozzáadva fogyaszthatjuk, hanem természetes alapanyagokat használva is kiaknázhatjuk jótékony hatását.

Nagyjából mindenki tudja, hogy mi az a kollagén, hiszen ha csak nem emlékszünk az iskolai tanulmányainkra, akkor is a média ezerrel pulzálja, hogy ahhoz, hogy fiatalok, ránctalanok, fittek legyünk, fogyasszunk porokat, italok, shakeket, mindent, amiben megtalálható a csodaszer. A kollagén nem más, mint egy fehérje, aminek legfontosabb szerepe a sejtek közötti tér felépítése, hozzájárul a csontok és porcszövetek rugalmasságához, és ez igaz a bőrünkre, hajunkra is. Igen drága holmik sorakoznak a gyógyszertárakban, egészségboltokban, webshopokban, mik mind azt sugallják, hogy az a legjobb, az fog segíteni minden ilyen jellegű problémánkon, pedig természetes úton is sokat tehetünk, vagyis ehetünk ez ügyben.

A kollagéneket három típusba sorolhatjuk, I-II-III. típusúak. Az I. és a III. típust szokták ajánlani a bőr, haj, köröm szépségéért, a II. típust inkább az ízületekre kifejtett jótékony hatása miatt.

A kollagént elsősorban húsok fogyasztásával tudjuk pótolni, de nem mindegy, hogy milyen húst eszünk és hányas típusú kollagént tartalmaz. Sőt! Az sem mindegy, hogy hogyan készítjük el a húst, mert például egy kocsonyásodó csontlevesben több kollagén lesz, mint egy hosszan főtt húslevesben. Marhahúst és halat azok fogyasszanak többet, akik I. és III. típusra vágynak, csirkét és kagylót pedig azok, akik az ízületikre koncentrálnak. Itt meg kell említenünk, hogy bármilyen meglepő is, a tojás is teszi a dolgát, hiszen magas a prolintartalma, ez pedig az egyik legfontosabb aminosav, ami serkenti a folyamatot.

A zöldségek és gyümölcsök között is van szép számmal olyan, amit ezért is ehetünk. Nagyon fontos, hogy a kollagén felszívódásához C-vitaminra van szükségünk, ezért minden olyan természetben termő növény, ami emberi fogyasztásra alkalmas és magas a C-vitamin tartalma, segítségünkre lesz. Gondoljunk a bogyós gyümölcsökre, citrusfélékre, a paradicsomra, vagy a zöldlevelű zöldségekre. A bab aminosav tartalma miatt, a fokhagyma a kéntartalma miatt járul hozzá a kollagéntermeléshez. Bátran nyúljunk a savanyúságos pultnál a savanyított káposzta felé, mivel magas C-vitamin forrás, de emellett kiűzi a rossz baktériumokat a bélrendszerből, így szervezetünket tisztítja.

Gyógynövények is beállhatnak a sorba, amikhez kapszulákkal vagy teák fogyasztásával juthatunk hozzá. Kollagéntartalmuk ugyan nincs, de erős antioxidánsok, vagy gyulladáscsökkentőek, mellette pedig C-vitamin források. Ilyen az aloe vera, a ginzeng, a galagonya és a körömvirág. ezek alkalmazásánál viszont figyeljünk a mértékre, mert könnyen át lehet billenni a ló túlsó felére.

Változatos táplálkozással is hozzájuthatunk kollagénhez, vagy hozzájárulhatunk termelődéséhez, ezzel pedig hozzájárulhatunk, bőrünk, hajunk, és ízületeink egészségéhez.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.