Menü

Dióhéjban a lézeres szemműtétről

Ha szemüveges vagy, nyilvánvalóan hallottál már a különböző műtéti lehetőségekről. Ennek egyik leggyakoribb típusa a lézeres szemműtét. Másik lehetőség lehet a lencseimplantátum, ami rövidlátók esetében még jobb megoldásnak bizonyulhat. De ki az alkalmas jelölt egy szemműtétre?

A lézeres szemműtét sikeres lehet rövid-, illetve távollátók esetében is, vagy azoknál, akiknél a szaruhártya alakja a megszokottól eltér. Valószínűleg alkalmas jelölt vagy, ha megfelelsz a lentebb felsorolt feltételeknek:

21 és 60 év között vagy,
a szemüveged vagy kontaktlencséd erőssége legalább egy éve nem változott,
a szemeid általános egészsége jó.

Vannak azonban olyan állapotok, betegségek, amelyek befolyásolhatják a műtét sikerességét: cukorbetegség, lupusz, reumatoid artritisz. De az óriási pupillák, a vékony szaruhártya és a szemszárazság is olyan tényezők, amelyekkel talán nem érdemes belevágni a műtétbe. Mindenképpen gondos utánajárást igényelnek.

Utána is szükség lehet szemüvegre?

100%-os garancia sajnos nincs, hogy a műtét után a szemüvegviselést is teljes mértékben elfelejtheted. Talán még mindig szükséges lehet autóvezetéshez vagy olvasáshoz. Vagy ha korábban nagyon erős dioptriára volt szükséged, a műtét után is kell majd szemüveget hordanod, de alacsonyabb dioptriával.

Aki nem alkalmas jelölt a műtétre, kaphat lencseimplantátumot. Ezek a lencsék szilikonból, műanyagból vagy műanyag és kollagén kombinációjából készülnek. Az implantátumot műtéti eljárással helyezik el az eredeti szemlencsével szemben vagy mögötte. Ez az eljárás a rövidlátás kezelésére alkalmas. Mint minden műtéti beavatkozásnak, ennek is vannak rizikói. Ilyen például (ami hirtelen ijesztő lehet) a látásvesztés, éjszakai látásproblémák, és esetleg további műtétek szükségessége, hogy a műlencséket jobban beigazítsák, eltávolítsák vagy kicseréljék.

A lézeres szemműtét rizikói

Számos mellékhatás a műtétet követő néhány napon vagy hónapon belül elmúlik. Ami viszont kialakulhat, és esetleg hosszabb időn át fennáll:

állandó száraz szem
fényudvar látás, kettős látás, éjszakai látásproblémák, amelyek a vezetés során zavaróak lehetnek
alul- vagy túlkorrigálás, ami további szemüvegviselést jelent
rosszabb látás vagy rendkívül ritkán látásvesztés

Hogyan válasszak szemorvost?

Kérdezz meg egy barátot, aki már túl van a műtéten. Keress egy orvost, aki már legalább 200 műtétet végzett, és aki gondos utánkövetést végez a pácienseinél. Figyelj arra, hogy mennyit fizetsz. Az ár fontos, de a szemed egészsége még inkább. A túl jónak tűnő ajánlatok inkább kerülendők.

Maga a műtét rendszerint kevesebb, mint 30 percig tart. A szemgolyót elzsibbasztják, de végig ébren leszel. Nyomást érezhetsz a beavatkozás során, de fájdalmat nem. A látásod homályos lesz, és égésszagot is érezhetsz, ahogy a lézer a szaruhártyádon dolgozik. Műtét után a szemed viszkethet vagy éghet, és egy pár napig vagy hétig szemcseppet is használnod kell majd.

Felkészülés a műtétre

Egy alapos szemvizsgálat előzi meg a műtétet, amely során megállapítják, valóban megfelelő jelölt vagy-e. A műtét előtt 3-5 nappal már ne viselj puha kontaktlencsét. Egy nappal előtte ne használj krémeket, sminket, parfümöt.

A műtétet követően egy-két nappal van az első kontroll, és a legtöbben már akár saját maguk is elvezethetnek a klinikára. Fontos, hogy a gyógyulás során ne dörzsöld a szemedet. A műtétet követő napokban, egy hétben kerülni kell az aktív tevékenységeket, illetve a krémek, sminkek használatát körülbelül két hétig. A látás a műtétet követően körülbelül hat hónapig változik, és ez alatt folyamatos szakorvosi kontroll is történik.

Felhasznált forrás: https://www.webmd.com/eye-health/ss/slideshow-laser-vision-surgery

Fort Molnár Henriett

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.