Menü

Egyél epret!

Jó pár kutatás eredménye arra jutott, hogy a szamóca csökkenti a szívbetegségek és egyes rákos megbetegedések kockázatát. Kevés kalóriát és sok C-, B6- és K-vitamint, rostot, folsavat, káliumot és aminosavat tartalmaz.

Segít az edzésben! A szamóca magas nitráttartalommal rendelkezik, ami növeli a vér és az oxigén áramlását az izmokhoz. A kutatások szerint, akik edzés előtt epret esznek, nagyobb kitartással sportolnak, és több kalóriát égetnek el.

A közelmúltban számos tanulmány erősítette meg, hogy az eper rendszeres fogyasztása csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulási kockázatát.

Azonban a vizsgálatok szerint a hangsúly a rendszerességen van, mivel az alkalomszerű eperfogyasztás nem elegendő a vércukorszint tartós csökkentéséhez (ehhez legalább heti 2-3 alkalommal érdemes epret fogyasztanunk).

Az eperben található tápanyagok segítenek megőrizni a vérerek rugalmasságát, csökkentik a mikroszkopikus gyulladásokat, megelőzik, hogy a vérerek falán plakkok alakuljanak ki (vagyis biztosítják, hogy a véráramlás megfelelő maradjon). Egy 2013-as kutatás eredményei szerint például azok a nők, akik hetente három vagy több adag epret ettek, mintegy 32 százalékkal csökkentették a szívroham rizikóját. Nagyjából 8-10 szem eper számít egy adagnak, és a fagyasztott epernek ugyanolyan jó hatásokat tulajdonítanak, mint a frissnek (igaz a friss eper íze össze sem hasonlítható a fagyasztottéval)

Mivel az eper erős antioxidáns és hatásos gyulladáscsökkentő tápanyagok találhatóak benne, ezért a szakemberek szerint azoknak is érdemes rendszeresen fogyasztani, akik a kognitív hanyatlás ellen kívánják felvenni a harcot. Állatkísérletek során pedig az is kiderült, hogy az eper különösen jó hatással van azokra az agyi területekre, melyek a memóriáért, illetve az információk felidézéséért, előhívásáért felelősek.

Az eper a bőrre is jótékony hatással van. A gyümölcsben található antioxidánsok, például a C-vitamin megakadályozzák az idő előtti öregedést, vagyis a bőr ráncosodását, petyhüdtté válását. Az eper emellett világosítja is a bőrt, savasságának köszönhetően az arcunk nem lesz fakó. Az elhalt hámsejtek eltávolítása azért is előnyös, mert így más hatóanyagok a bőr mélyebb rétegeibe is bejuthatnak.

A fogakat is ápolhatjuk eperrel: a C-vitamin, illetve az almasav segít eltávolítani a fogakon megtelepedő lepedéket, ezzel egyrészt fehérebbé, tisztábbá teszi a fogainkat, másrészt hozzájárul ahhoz is, hogy a különböző fogproblémákat megelőzzük.

Jó eprezést!

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.