Menü

Vegán étrend gyerekeknek?

A vegán életmód alapja az étkezési szokásokat tekintve az állati eredetű táplálékok (húsok, tejtermékek, tojás és méz) teljes kizárása, az életmódot tekintve pedig minden olyan termék használatának elkerülése, ami állati eredetű vagy állatokon tesztelt, mint például a kozmetikumok.

A vegán étkezés már a kutatók szerint is egy nagyon egészséges formája a táplálkozásnak, mivel a sok gyümölcs és zöldség bevitele csökkentheti a zsíros, húsos ételek okozta betegségek kialakulását. A testi egészség mellett pedig a környezetnek is hasznos lehet lemondani a húsfogyasztásról.

Természetesen a vegán vagy vegetáriánus étrendet követőknek is oda kell figyelni a tudatos táplálkozásra, a megfelelő vitaminokbevitelére.

Gyermekek között is egyre gyakrabban fordul elő, hogy valaki áttér a húsmentes étkezésre. Ez legtöbbször szülői döntés, de van, hogy maga a kisgyerek szeretné kizárni az állati eredetű termékek fogyasztását. Sokszor ez nem jelent tartós elköteleződést, de van, hogy a kisgyermekként vegán életmódot követő felnőttként sem tér vissza a húsfogyasztáshoz.

Szakértők szerint a vegán életmód bármelyik életszakaszban elkezdhető. A babák is születésük után – túlzással élve – vegán életmódot követnek az anyatejes táplálás miatt. A hozzátáplálás során is a kisgyerekek először valamilyen gyümölcsöt, zöldséget, majd gabonaféléket kezdenek el fogyasztani, amelyek mindegyike vegán.

Egy gyermek fejlődésénél különösen fontos a teljeskörű odafigyelés, amivel megelőzhető a hiánybetegségek kialakulása. Az egyoldalú táplálkozás sem a gyermek, sem a felnőtt szervezetnek nem egészséges. És bár a jól kialakított és felépített vegán életmód nagyon hasznos a gyerekek számára, inkább javasolt a vegetáriánus étrend követése, mivel a halak, tejtermékek fogyasztása során sokkal nagyobb koncentrációban jutnak hozzá a fejlődéshez nélkülözhetetlen B12 vitaminhoz és vashoz és fehérjékhez. Dietetikusok ajánlják a hús- és tejtermék fogyasztást, természetesen arányosan a zöldség- és gyümölcsfogyasztással. Ajánlásuk szerint egy 6 és 17 éves kor közötti fejlődő szervezet napi táplálékbevitelének majdnem egy negyedének kell állati eredetű tápláléknak lennie.

További információk találhatók erről a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének honlapján.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.