Menü

FOGadd meg, hogy rendesen fogat mosol

A helytelen fogápolás, a rossz fogak, egy rossz tömés, elhalt fog, a fogászati gócok betegségeket okozhatnak. A gyulladások olyan problémákat okozhatnak, mint a hajhullás, ízületi panaszok, belgyógyászati és ideggyógyászati betegségek, bőr- vagy akár szemproblémák. A góckutatás, a helyes fogápolási szokások kialakítása rendkívül fontos.

Magyarországon sajnos a szájhigiénés állapotok aggasztóak. Az ajánlott fogkrémfogyasztás (12 tubus/ fő évente) helyett Magyarországon csak 2-3 tubust használunk el, a magyarok szájából pedig átlagosan tíz fog hiányzik. Mindez megelőzhető lenne, ha legalább félévente elmennénk fogorvoshoz, odafigyelnénk a fogápolásra és nem várnánk meg a panaszokat, tüneteket. Gyakran hallani tévhiteket, melyek megalapozatlanok, de töretlenül fenntartják őket.

A gyerekek esetében óriási tévedés például azt gondolni, hogy a fogápolás a tejfogak esetében szükségtelen. Ezzel egyrészt tévhitben élnek, másrészt nem szoktatják rá a kicsiket a fogápolás fontosságára, ráadásul pont abban a korban mulasztják el, amikor ezt meg kellene alapozni.

A rossz fogsor örökölhető?

Kényelmes kifogás erre hivatkozni, s igen költséges hozzáállás, ha legyintünk és alapos fogápolási szokások gyakorlása helyett kijelentjük, hogy nekünk így is-úgy is rossz fogsorunk lesz, mert ezt örököltük és kész. Nem igazán helytálló ez a gondolkodás.

Elég a szájvíz, vagy a rágógumi? Ha te is ezt gondoltad eddig, akkor ideje elkezdeni az alapos fogmosást, fogtisztítást. A rágógumi nem elég, a szájvíz jó ötlet, de csak fogmosás és akár fogselyemhasználat utáni befejező mozzanatként.

A szájvíz kellemes leheletet biztosít, Ez igaz, ám ez a kellemes érzés nem azt jelenti, hogy tiszták is a fogaink. A fogakon képződő lepedéket csak fogkefe képes megfelelően megtisztítani.

A fogfehérítés ártalmatlan? Majdnem hanyatt esett a fogorvosom, mikor ezt a kérdést meghallotta tőlem, hiszen ez sem igaz. Nekem azt mondta: mindennek van kockázata, így a fogfehérítésnek is. A fogfehérítés kémiai folyamat, nem olyan tartós és megsértheti a fogzománcot.

Elég félévente fogkefét váltani. Nos, aki nem használja, annak biztosan. Aki használja, az kéthavonta vagy akár havonta is vehet egy új fogkefét, ugyanis erősen csökken egy idő után a tisztító hatása.

Sokan nem tudják, de a nyelvünket is meg kell tisztítani, méghozzá úgy, hogy óvatosan sikáljuk le a fogkefével. Némelyik fogkefének van egy kifejezetten erre a célra szolgáló, érdesebb felülete is, használjuk rendszeresen.

A helyes fogápolás tehát kisgyermekkorban kezdődik, méghozzá minél korábban és tudatosabban, következetesebben, annál jobb. Rendszeres fogászati szűrés mellett, naponta legalább kétszer alaposan meg kell tisztítani, a fogközöket fogselyemmel, s máris sokat tettünk fogaink épsége érdekében. A mérsékelt édességfogyasztás, dohányzás és alkoholfogyasztás, kávé, - és teaivás pedig elengedhetetlen, ha nem szeretnénk ápolatlan, elszíneződött, beteg fogakat.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.