Menü

Mikor mondj búcsút a kozmetikumodnak? – A szavatossági idő

Az interneten fellelhető cikkek, leginkább a felbontás után kezdődő időintervallumokra mutatnak rá. Pedig fontos lenne, azt is figyelembe venni, mikor készült egyáltalán a termék. Dolgoztam drogériában, így tudom, hogy egyes termékek: parfümök, krémek… stb. akár hónapokig is, a raktárban várhatják a polcra kikerülést. Ilyenkor, még mindig nem a fogyasztó kezébe kerül. Általánosan azonban meg lehet saccolni, és a termékek legtöbbje is feltünteti az ajánlott időt, ami alatt még biztonságosan használhatjuk kedvenc krémünket, vagy sminkünket, így erről hoztam egy kisebb összegzést.

Persze mindez nagyban függ attól, hogyan és hol tároljuk kedvenc portékáinkat. A legtöbb ajánlás a sötét, elzárt, aránylag hűvösebb helyekre szól. A tiszta kézzel, ecsettel és egyéb eszközzel való kontaktus, pedig szintén sokat dob a készítmény élettartamán.

A parfümök kibontás nélkül akár 4-5 évet is gond nélkül elállnak, felbontás után azonban az átlag „életkoruk” 2 év. Tartsuk őket jól lezárva és elzárva is, különben elpárologhat.

Az alapozók körülbelül egy évig használhatóak. Azonban, ha kézzel visszük fel, vagy nyúlunk bele a tégelybe, akkor ez az idő a baktériumok elszaporodásával arányosan csökken. Az alapozók esetén érdemesebb tubusban gondolkodni, mert a krémek leghasznosabb hatóanyagai általában érzékenyek a fényre- és a levegőre. A tégelyes kiszerelésben pedig fokozottan ki vannak téve ennek, így csökken a hatékonyságuk.

Legkevesebb ideig a szempillaspirálok bírják, három hónap után érdemes, érzékeny búcsút venni tőle. Mégis ez idő alatt, normális használat mellett is, érezhetően csökken a minősége. Ha gyulladást okoznak, azonnal mehet a kukába!

A por alapú készítményekkel viszont jól járunk, mert szinte nincs bennük romlandó anyag. Két-három, bontatlanul akár 5 évig probléma nélkül használhatóak, abban az esetben, ha ecsettel, kézzel nem viszünk rá baktériumokat, amelyek aztán vígan elszaporodnak. Általában a megváltozott szagukról már felismerhető a probléma, olyankor inkább vegyünk tőlük búcsút.

A rúzsok, szájfények ritkán élik meg a szavatossági idejük végét, mivel magas zsíros-olajos összetevőik miatt gyakran megavasodnak. Ha mégis szerencsénk van, és mindig gondosan lezárjuk, akár 3 évig is használhatjuk.

A krémek, maszkok egy évnél tovább nem húzzák, ha pedig a víz és olaj különválik, azonnali kidobásra ítélhetjük a terméket. A szemkrémek ennél is kevesebb, csupán néhány hónapig használhatóak. Ugyanis a termékek igyekeznek a legkevesebb tartósítószert tartalmazni, a szemkörnyéki érzékeny bőr miatt.

Ha bármilyen állag-, vagy illatváltozást érzékelünk a megszokottan használt termékeinkkel, akkor az pontos jele annak, hogy búcsút kell vennünk egymástól. Vásárláskor pedig szánjunk időt annak ellenőrzésére is, hogy mikor gyártották a terméket, ezt is belekalkulálva az együtt töltött idő lehetőségébe.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.