Menü

Néhány szó a védőoltásokról

A kisgyermekes szülőknek sok újdonsággal, problémával kell megbirkózniuk, s az egyik legnagyobb fejtörést az okozza, hogy milyen védőoltást/védőoltásokat kapjon a gyerek.

Hát, ezt meg miért nekem kell tudni? - teszi fel a teljesen jogos kérdést az egyszeri apa és anya, aki a kötelező védőoltások mellett az adható szerek listáját böngészi. Valaki ajánlja, valaki nem, akkor, hogy legyen a (nem)szakember okos?

A gond az, hogy az oltásokkal kapcsolatos témakör folyamatosan pezseg a véleménykülönbségektől. Érvek, ellenérvek, összeesküvés elméletek ütköznek szinte nap, mint nap, s ebben a káoszban tényleg nem könnyű kiigazodni.

Először is érdemes szamárvezetőként tudatosítani magunkban, hogy a védőoltás nem ördögtől való, hanem egy olyan dolog, amelynél több jobb nem sok történt az emberiséggel eddigi történetében. Segítségével számos fertőző betegséget sikerült visszaszorítani, eltüntetni és nem mellesleg, rengeteg ember életét megmenteni. A védőoltásoktól való félelem alaptalan, hiszen nem ártalmasak, nem leszünk tőle betegek (a szó köznapi értelmében), és az immunrendszerünk hatékony működésében alapvető szerepük van.

A világ veszélyes hely és ráadásul egyre „kisebb”, így védelemre még nagyobb szükségünk van. Ha úgy is tűnik, hogy hazánkban és térségünkben nem kell félni az adott betegségtől, gondoljunk arra, hogy a mai mobil társadalomban, hogyan mozognak az emberek és velük a kórokozók is.

A bizonytalanság természetes, de nem szabad, hogy téveszmék határozzák meg véleményünket. Mindenképpen kérdezzük meg gyermekorvosunkat, s az sem árthat, ha több szakemberrel is beszélünk a védőoltásokról. Ők lehetnek eltérő véleményen, de az biztos, hogy felelőtlen összeesküvés elméletekkel nem zavarják össze az egyszeri szülőt.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.