Menü

Így óvjuk vesénket!

A vese érzékeny „műszer”, olyan, amelyet mindenképpen óvnunk kell. Akkor is, ha nincs panaszunk, ugyanis a tünet nélküli lappangás a különböző veseproblémák egyik fő jellemzője.

Ki gondolná, Magyarországon több mint félmillióan vannak olyanok, akik valamilyen vesebetegségben szenvednek és emiatt rendszeres gondozásra szorulnak.

A problémák hirtelen csapnak le, legalábbis úgy tűnik, mert a lappangási időszak sokszor tünetmentes. Ha magas a vérnyomásunk, cukorbetegségben szenvedünk, esetleg érintve vagyunk az elhízásban, mindenképpen gondoljunk vesénk egészségére is, hiszen a felsoroltak erősen hajlamosító tényezők.

A krónikus veseelégtelenség leggyakoribb oka a már említett hármas, ha valamelyik kockázati tényező fennáll, érdemes rendszeres szűrővizsgálatra járnunk. A vizeletkiválasztó, méreganyag szűrő vese megbetegedése nagyban tudja rontani az életminőséget. Az ötven év felettiek veszélyeztetettebbek, nekik érdemes a felsoroltakra még jobban odafigyelniük.

A megelőzés aranyszabályai nem különböznek az egészséges életmód általános leírásától: rendszeres mozgás, megfelelő folyadékfogyasztás, egészséges étkezés, a dohányzás mellőzése. Ezek mellé jön még az időnkénti vérnyomás és vércukorszint mérés.

A folyadékfogyasztás mennyisége más területeken is sokszor előforduló téma. Ajánlások vannak, de az igazság az, hogy a dolog egyrészt egyénre szabott, másfelől nem mindegy, mit ettünk, mennyit mozogtunk, milyen egészségi állapotban vagyunk. Az embernek van egy megbízható jelzőrendszere, a szomjúságérzet, amelyre hallgathat, csak különleges esetekben szükséges tőle eltérni.

Fotó:
pixabay.com

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.