Menü

Valóban csak egy papír lenne a házasság?

A házasság intézményével nem szimpatizálók arra hivatkoznak, hogy a házasság teljesen felesleges, hiszen „csak egy papír”. De ez vajon valóban igaz? Azoknak, akik ódzkodnak a házasságtól, mindez jó hivatkozási alap annak elkerülésére, és első ránézésre reális felvetés. Néha azonban az a papír nagyon sokat számít. Akinek az érzelmi alap nem jelentős, annak is érdemes átgondolnia a házasság jogi jelentőségét.

Gyermekvállalás esetén különbség jelentkezik a házasság és az élettársi kapcsolat között. Például az utóbbi esetén nem vélelmezik ugyanis az apaságot: hiába teljesen egyértelmű a felek számára, az apának nyilatkozatot kell tennie. A közös gyermek-örökbefogadás élettársak között nem lehetséges, azt házasság hiányában csak az egyik fél tudja kérelmezni. Így viszont ha a hivatalos örökbefogadóval történik valami, akkor a másik fél külön eljárás hiányában nem jogosult a gyermek nevelésére.

Sok országban baleset, vagy betegség esetén még mindig nem adnak tájékoztatást élettársnak, csak házastársnak. Külföldi utazás, tartózkodás esetén érdemes utánanézni a helyi gyakorlatnak. Különbség tovább, hogy az élettárs a házastársakkal ellentétben csak 10 év élettársi kapcsolat után jogosult özvegyi nyugdíjra. Ezen kívül is még van jópár jogi szabályozás, ami különbséget tesz házastársak és élettársak között.

A lelki oldala sem ugyanaz a házasságban és élettársi kapcsolatban élésnek, bár egyesek előnynek, mások hátránynak érzik. Együttélés után házasodóktól gyakran megkérdezik, mit változtatott a kapcsolatukon az esküvő, és rendszerint azt felelik, hogy semmit. A hatások nyilvánvalóan nem is ilyenkor jelentkeznek, hanem később, élesebb helyzetekben, vagy változások idején. Van, akinek segít a kapcsolat megtartásában a házassági eskü, és fogódzkodót jelent akkor, amikor nehéz leküzdeni a párkapcsolatban jelentkező akadályokat. Másokat azonban fojtogat a tudat, hogy a fogadalom szerint örökké együtt kell lenniük.

Az is tény, hogy ha a párnak közös gyermeke születik, akkor annál már nincs nagyobb kötelék, mert ez tényleg örök életre szól. A válás persze lehetséges, de a gyermek miatt mindig (legalább elvi, de általában gyakorlati) kapocs lesz a két fél között. 

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.