Menü

Miért rosszak a szabad gyökök?

Az utóbbi időszakban sokat emlegetik, általában negatívan, pedig nem csak rossz, hanem kifejezetten jó hatása is van. De mik azok a szabad gyökök?

A szabad gyökök olyan molekulák, amelyek rövid életűek és nagy reakcióképességgel bírnak. Szervezetünkre károsak, mert felbontják az ép szövetek kémiai kötéseit, és helyettük olyan kötéseket hoznak létre, amelyek nem jók.

Mint oly sok mindennel, a szabad gyökökkel is az a helyzet, hogy akkor igazán károsak, ha elszaporodnak. Ugyanis bizonyos részük nemhogy káros, hanem kifejezetten hasznos tevékenységet fejt ki. Szerepet játszik a kórokozók eltávolításában, vagy akár szabályozza a vérnyomást és véralvadást. Amennyiben viszont túl sok szabad gyök kerül szervezetünkbe, az kifejezetten negatív.

De hogy történet ez meg? Legfőképpen az egészségtelen életmód és a környezetszennyezés miatt. A dohányzás, a drog, valamint a nagy mennyiségű gyógyszer- és alkoholfogyasztás ugyanúgy ludas lehet, mint a szmog, a vegyszerek, vagy az UV-sugárzás. De nem csak „nagy dolgok” miatt kerülhetnek szabad gyökök a szervezetünkbe, hanem a környezetünkkel való érintkezés közben szinte bárhonnan hozzájuk juthatunk, persze egyáltalán nem mindegy milyen mennyiségben.

Ami a táplálkozást illeti, például a vörös húsok jelentenek komoly szabad gyök forrást.

A problémára számos betegség kialakulása vezethető vissza, elsősorban a szív és érrendszeri megbetegedéseké, de többek között a daganatos, szem, ízületi, és idegrendszeri betegségek esetén is említik.

A védekezés különböző antioxidánsokkal lehetséges, a legismertebbek a C- és az E-vitamin. Az antioxidánsok többféleképpen képesek semlegesíteni a szabad gyököket.

Fotó:
pixabay.com

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.