Menü

Háromszázszor erősebb a cukornál

Dél-Amerikában több száz éve fogyasztják és használják a steviát az ott élő indiánok, Európában pedig alig-alig ismerik. Pedig háromszázszor édesebb a cukornál, ráadásul ez egészséges és természetes édesítő, amely a szervezet működésére is jótékony hatással van.

A stevia, magyarul sztívia elsősorban a szubtrópusi éghajlaton érzi jól magát, azonban már hazánkban is egyre többen próbálkoznak az ültetésével és a szaporításával. Ettől függetlenül szerencsére a bioboltok polcain is megtalálható, és ez azért is jó, mert rendkívül egészséges és szuper lehetőséget kínál azoknak, akiknek a hagyományos és egyébként roppant egészségtelen cukrot valamivel szeretnék helyettesíteni.

A Stevia Rebandiana Bertoni Paraguayban és Brazíliában őshonos, évelő növény, amit a helyi indiánok évszázadok óta ismernek és használnak. Az őslakók az étvágy csillapításra, különböző bőrbetegségek ellen, hasfájásra és a cukor helyettesítésére, édesítőnek használják, egyébként szívesen rágcsálják szuper édes leveleit csak úgy.

Érdekes, hogy már a XVI. század végén felfigyeltek rá a spanyol hódítók, azonban csupán a XIX. század végén kezdtek el igazán foglalkozni vele a kutatók. A latin elnevezését is két kutatóról kapta, hiszen az olasz biológus, Santiago Bertoni és a paraguayi kémikus, Rebaudi jött rá arra, hogy a növényből kivont anyag akár háromszázszor is édesebb lehet a cukornál, mellesleg remek édesítő, egészséges, a cukorbetegek is fogyaszthatják.

Azóta elterjedt az egész világon, de Európában még nem használják olyan sokan, mint a Távol-keleten, illetve Dél-Amerikában. Manapság Japán az egyik legnagyobb stevia fogyasztó, ott mindenféle mesterséges édesítőszert betiltottak és a mérgező vegyszerek helyett inkább ezt használják mindenbe.

A steviának egyébként 154 faja létezik, amelyek közül mindössze kettő rendelkezik azzal a tulajdonsággal, hogy édesek a hajtásai. A stevia rendszeres fogyasztása sok kellemes mellékhatással jár, miután szabályozza a vércukor és inzulin szintet, csökkenti a vérnyomást, segíti a máj, a lép és a hasnyálmirigy működését.

Nagyon könnyen emészthető, gyakorlatilag null kalóriás termék. Fontos még, hogy egyáltalán nem okoz fogszuvasodást, sőt különböző gyulladásos fogínybetegségek kezelésére is ajánlott.

Az indiánok hasfájás, emésztési problémák esetén is használták, de egyéb gyulladásos bőrbetegségekre, ekcémára, dermatitisre is jó. Bőrregeneráló, öregedés gátló hatású. A sebek gyógyítására is alkalmas. Érdekes, hogy megfázáskor, influenza esetén is érdemes kúraszerűen alkalmazni, mivel erősen baktérium- és vírusölő hatású, meggátolja ezek szaporodását is.

Számtalan formában hozzájuthatunk már: a hajtások őrleményét, a fehér porrá zúzott édesítőt, vagy magát a növényt is használhatjuk. A növényből finom tea is készíthető.

Fotó:
pixabay.com

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.