Menü

Ha lázas a gyerekünk

Itt van az ősz, itt van újra, ami azt is jelenti, hogy újra megkezdődött az óvoda és az iskola. A nagyobb közösségbe bekerülve szinte elkerülhetetlen a betegség. Ha egyszer valaki megkapja, gyakorlatilag végigmegy az egész csoporton, vagy az osztályon. Mit tegyünk, ha lázas a gyerekünk?

Fontos tudnivaló, hogy ténylegesen csak 38 Celsius fok és felette beszélünk lázról, 37.5-től mindössze hőemelkedésről van szó, ez alatt pedig még normális a test hőmérséklete.

A gyerekeknél még többféle helyen mérhetünk lázat, a legkisebbeknél a szakemberek azt tanácsolják, a végbélben mért láz a legegyszerűbb módja, hogy meg tudjuk, valóban valami baj van-e. Azt mindig tartsuk észben, hogy az itt mért hőmérsékletből le kell vonni 0.5 Celsius fokot, akkor kapjuk meg a gyermek valódi hőmérsékletét. Ilyenkor higanyos hőmérőt alkalmazzunk.

Ha viszont meg szeretnénk kímélni csemeténket ettől a kellemetlenségtől, akkor valamivel mélyebbre kell nyúlni a pénztárcánkba, ugyanis a fülben és homlokon is használható digitális készülékek elég drágák, viszont gyorsak és viszonylag pontosak.

A homlokra tehető laphőmérőket inkább kerüljük el, mert ezek leginkább csak irányadóak lehetnek, ám pontos értéket nem mutatnak.

Ha végül bizonyosságot nyert a láz, akkor se essünk kétségbe és ne is rohanjunk azonnal az orvoshoz, előbb kezdjük meg a láz csillapítását. Ennek kétféle módja létezik: gyógyszeresen, vagy borogatással, hűtőfürdővel érhetünk el jó hatást.

A láz mindig hasznos, mert ez azt jelzi, a szervezet védekező rendszere dolgozik. Ráadásul a magasabb hőmérsékleten a kórokozók gyorsabban és jobban pusztulnak.

Ha hűtőfürdőt alkalmazunk a láz csillapítására, akkor 37-38 Celsius fokos vízbe ültessük be a csemetét, majd szépen fokozatosan engedjük meg a hideg vizet is. Ne hűtsük le a vizet túl hidegre, a legjobb, ha 23-24 Celsius fokos marad. Ez éppen elég arra, hogy az áthevült test hőmérséklete visszaálljon.

Alkalmazhatunk hideg vizes borogatást is, de arra mindig figyeljünk, hogy ne a csuklójára és a bokájára tegyük a megnedvesített ruhát. Láz esetén mindig a törzset kell becsavarni, mert ez megfelelően nagy felület ahhoz, hogy hűtő hatást érjünk el vele. A csukók és a bokák felülete túl kicsi a láz csillapításához.

Gyógyszert, hagyományosat és homeopátiásat, is választhatunk. Sőt, akár fordulhatunk a népi gyógyászat felé is, hiszen számtalan lázcsillapító főzetet, teát ismerünk. Ilyen például a bodza, a napraforgó, a csarab (seprűvirág), vagy a legyezőfű is.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.