Menü

Obezitológia – az elhízás okainak feltárása

Az elhízás sajnos a jelenlegi világtársadalom igen nagy rétegét érinti, okai minden embernél más és más területen keresendők, ehhez tud segítséget nyújtani nekünk egy obezitológus.

Már-már népbetegségként is említhető világszerte a túlsúly és az elhízás, mely hatalmas népegészségügyi problémát jelent az egészségügy és a gazdaság számára is. Döntő többségben egy nagyobb túlsúllyal rendelkező ember terheli a szerveztét a súllyal, a szervekre nehezedő nyomással, melyek komoly egészségügyi problémákhoz vezetnek. A szervek nem tudják ellátni rendesen feladataikat, gyengül az immunrendszer, több kórokozó képes megtelepedni a testben, emellett a szervek nem megfelelő működése által többféle szervi elváltozás vagy betegség is kialakulthat.

Egy beteg ember pedig nem termel a munkájával, ellenben munkát ad az egészségügynek, pedig nem feltétlenül kellene így lennie. Természetesen nem szabad azt gondolni, hogy az elhízás csak a mozgásszegény életmódot és rossz étrendet követő emberek körében jelenik meg, vagyis csak azok lesznek túlsúlyosak, akik nem törődnek magukkal, hiszen megannyi betegség állhat a háttérben, ami egy ember kóros elhízásához vezethet. Jelenleg minden negyedik gyerek él valamilyen fokú túlsúllyal, amin azért is ijesztő adat, mert már gyerekkorban kialakulhatnak olyan betegségek, melyek végig kísérhetik az életüket. Gondoljunk az inzulin rezisztanciára, alvási légzés kimaradás, magas vérnyomás, vitaminhiány, gerincferdülés, reflux és ne felejtsük el, hogy az önértékelési problémák és depresszió is hamar beköszönhet.

Az obezitológia az a tudományág, ami a túlsúly és elhízás okának felkutatásával, a felesleges súly felszedésének megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik. Erre azért is van szükség, hogy semmilyen krónikus vagy kóros állapot ne alakuljon ki a elhízás során vagy, ha már kialakult, akkor ahhoz megfelelő kezelést biztosítson. Obezitológus szakorvos csak olyan egyén lehet, aki megfelelő orvosi végzettséggel rendelkezik, mint például belgyógyász, gyermekgyógyász vagy endokrinológus, emellé megfelelő szerteágazó tudása és tapasztalata van, és megszerzi az obezitológus szakvizsgát.

Magyarországon igen kevés ilyen orvos praktizál, pedig sokkal többet kéne foglalkozni az elhízás okozta betegségek okainak feltárásával azok kiiktatásával, hogy a későbbiekben más szakterületeken dolgozó orvosok kisebb terhelést kapjanak a mindennapokban a gyógyítás terén.

Az obezitológus feladata kideríteni, hogy mi áll az elhízás hátterében, fogyókúrák esetében miért sikertelenek ezek a próbálkozások, hogy felmérje, milyen más betegségek kiváltója a felesleg cipelése, hogy kialakítson egy megfelelő, egyénre szabott étrendet, kezelést javasoljon és segítsen megakadályozni a családokban többszörösen előforduló ilyen jellegű gondok kialakulását.

Ahhoz, hogy az elhízás okát feltárjuk, majd a felesleges kilókat leadjuk, nem mindig elég csak edzőterembe járni, hanem egy komolyabb életmódváltásra van szükség, amihez a legnagyobb segítségünk egy obeziológus lehet.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!