Menü

A fülkürthurut

A fület érintő betegségek nem csak kellemetlen tünetekkel járnak, hanem befolyásolják a mindennapi életünket, sokszor nem is gondoljuk, hogy a fülünk gondja okozza a problémákat.

Az őszi-téli időszakkal együtt jár a meghűlés, a náthás megbetegedések, a vírusok okozta kórok. Ezek nem csak a légzőszerveinket, arc- és homloküregünket támadják, hanem ráhúzódhatnak más szerveinkre is, mint a fülünk. A fül összeköttetésben áll az arc- és orr üregeivel, ennek a legfontosabb feladata, hogy egy állandó légnyomást biztosítson a dobhártyának. Amikor megfázunk, megduzzad az orrgarat, ettől szintén duzzadásnak indul fülkürt belső hártyája vagy az üregekben felgyülemlő folyadék könnyen bekerülhet a fülkürtbe, ettől pedig szűkület, rosszabb esetben teljes elzáródás alakulhat ki. Ilyenkor érezzük azt, hogy eldugult a fülünk, mivel a hallócsontok mozgása korlátozódik.

Gyerekeknél ez sokkal gyakrabban előforduló probléma, aminek az az oka, hogy egyrészt kevésbé tudják kifújni rendesen az orrukat, másrészt még laposabb szögben áll a fülkürt és lazább a hozzá kapcsolódó porc is. Felnőtt korban ezek a részek a helyükre kerülnek, így kevesebbszer gyullad be. A repülés is okozhat tüneteket, a gyors magasságváltozás feszülést okoz, eldugul a fül, mivel a fülkürt nem tudja olyan gyorsan kiegyenlíteni a nyomásváltozást.

Erre elkerülésére már vannak különböző megoldások, mint a rágózás és orrspray használata. Érdemes arra is gondolni, hogy nem csak a nátha idézhet elő hurutot, hanem különböző elváltozások és más betegségek is. Amikor valakinek orrsövényferdülése van, allergiával küzd, daganatos elváltozása van, esetleg refluxszal él, mind befolyásolhatják a fül gondjait.

Tünetei lehetnek eldugult érzés, halláscsökkenés, pattogó érzés a fülben, szédülés, szürcsögő hang, fájdalom, nyomás érzés a dobhártya körül. Kissé olyan lehet, mintha víz került volna a fülünkbe, mivel a dobüregi folyadék helyzete megváltozik. Ez a tünet nagyon fontos a diagnózis felállításakor. A vizsgálat során látható, hogy a dobhártya behúzódik, színe megváltozik, a dobüregi folyadék színe is sárgás vagy zöldes.

Helyes kezelés mellett pár nap alatt gyógyulást érhetünk el, de ehhez mindenképp szakembert kell felkeresni. Első körben el kell távolítani a folyadékot az üregekből, érszűkítő gyógyszereket kell alkalmazni, mint orrspray, duzzanat csökkentő szerek. Érdemes az arcüregeket melegíteni, infralámpát használni, így gyorsabban szívódik fel a felesleges folyadék. Abban az esetben, amikor egyáltalán nem szívódik fel a dobűri folyadék, más eszközökhöz kell folyamodni, ilyenkor szokták a dobhártyát felszúrni, súlyosabb esetben egy szelepet kell ültetni a dobhártyába műtéti úton, hogy a felgyülemlett folyadék rendesen kiürüljön és a dobüreg szellőzni tudjon.

A náthás megbetegedések sok esetben magukkal hozzák a fül betegségeit is, amit érdemes figyelni az intő jelekre, időben jelezni szakembernek, mivel, ha időben elcsípik a problémát, gyors felépülésre számíthat a páciens.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!