Menü

Karbonlábnyom – Te figyelsz arra, hogy mit hagysz magad mögött?

Mindenkit érintő probléma, amikor arról beszélünk, hogy az éghajlatok rohamos ütemben változnak, vagyis a téli időszakokban egyre melegebb van, csapadék viszont egyre kevesebb. Tehetünk mi magunk az ellen, hogy ez a folyamat lassuljon.

A karbonlábnyom egy mutató arra, hogy a cégek vagy magánszemélyek élete alatt mennyi üvegházhatású gázt (ÜHG) engednek, akarom mondani termelnek, ami a levegőben kerül. A karbonkibocsátás összefoglalóan mutatja az összes ilyen hatású gázt, melyet közvetetten vagy közvetlenül is kiengedünk. Minél nagyobb egy vállalat, annál nagyobb mutatóval rendelkezik és minél nagyobb a karbonlábnyom, annál nagyobb az éghajlatlatra és a környezeti tényezőkre gyakorolt hatása. Mértékegysége a tonna széndioxid egyenérték / fő.

Amikor egyéni karbonlábnyom meghatározásról beszélünk, meg kell vizsgálni háztartásunk energiafogyasztását, hogy mennyit használjuk autónkat, milyen fogyasztási és étkezési szokásaink vannak, mennyi hulladékot termelünk és amire nem is gondolunk sokszor, hogy milyen szolgáltatásokat veszünk igénybe és azt hányszor tesszük.

A legutóbbi azért is érdekes, mert vannak bizonyos cégek, akik már komolyan odafigyelnek arra, hogy lábnyomukat csökkentsék, mint például a légi közlekedésben is. Vannak olyan cégek, akiknél tudunk úgy jegyet vásárolni egy repülőútra, hogy a megtett út hosszára kiszámítják mennyi fát ültessenek, és ezt a jegy megvásárlásával meg is teszik.

Számos módon tehetünk azért, hogy a lábnyomunkat csökkentsük. Egyik legjelentősebb módja, hogy odafigyelünk étkezésünkre. Mindig keressük a szezonális termékeket a boltok polcain vagy a piacokon, amiket helyben meg tudnak termelni, ne kelljen öt országon át szállítani. Igyekezzünk a vörös hús fogyasztását mérsékelni. Bevásárlásnál újra felhasználható szatyrokat, zsákokat használjunk és a lehető legkevesebb csomagolást tartalmazó élelmiszereket válasszuk és csak annyit vegyünk, amit fel is használunk vagy megeszünk. Ruháinkat vegyük másodkézből és adjuk el, amit már nem használunk fel, hiszen a ruhaipar az egyik legnagyobb lábnyomot hagyó réteg.

Gyűjtsünk szelektíven és keressük az újrahasznosított termékeket, amit lehet, azt pedig komposztáljunk. Mozogjunk, sétáljunk többet, vagy vegyük igénybe a tömegközlekedési eszközöket, csökkentsük a minimálisra kocsink használatát. Cseréljük le a régi izzóinkat energiatakarékosra, ez többek között olcsóbb számlákat is fog eredményezni. Teli dobbal mossuk a ruhákat és használjunk ÖKO mosószereket, mint például a mosódió. Éjjelre húzzuk ki az elektromos készülékeket, a stand by mód is meglepően sokat energiát pazarol.

Azzal, hogy tudatosan odafigyelünk, hogy nem pazaroljuk az energiaforrásainkat, annyit élelmiszert fogyasztunk, amire szükségünk van és figyelünk az egyensúlyra, akkor sokat tehetünk környezetünkért.

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Sült csirke aroma, fűszag, szalonnaillat

Sült csirke illatú parfümöt dob piacra a KFC – olvastam a minap a neten. Picivel több mint ötezer forintnak megfelelő összegért bárkinek olyan illata lehet, mint a KFC-s bundának. Meghökkentő illatok a világ minden tájáról mai cikkünkben!

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.