Menü

Hibiszkusz – a virág, ami gyógyít

Rengeteg növényt ismerünk, amit teaként fogyasztunk, nem csak az ízük miatt, hanem hatásuk is fontos egészségünk szempontjából. Érdemes megismerkedni a hibiszkusszal.

A hibiszkusz egy csodás virágot hozó növény, ami Ázsiából és Észak-Afrikából származik. Eleinte csak csodás dísznövényént ismerték, több száz faja különböző színű virágokkal gyönyörködtetnek, emellett több faj is gyógyhatással büszkélkedhet, napi szinten is szabad teaként fogyasztani, főleg, hogy jön a hűvösebb idő.

A hibiszkusz tea rengeteg pozitív hatással lehet szervezetünkre. Először is nagyon jó gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású, sok C-vitamint tartalmaz, ezért közkedvelt a megfázásos, fertőzéses időszakokban. Nagy mennyiségű flavonoidot, fenolokat, szerves savakat találunk benne. Serkeneti a bőr kollagén termelését, fiatalító- és regenerálószerként is sokan használják. Antioxidáns tartalma miatt alacsonyan tartja a koleszterinszintet, ami hasznos lehet az szív- és érrendszeri betegségek elkerülésében.

Ugyanezen tulajdonsága hozzájárul a májbetegségek és a daganatos megbetegedések kezeléséhez is, viszont ezen esetekben mindig egyeztetni kell kezelőorvosunkkal. A cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, hiszen a vér cukorszintjére is jó hatással van. Azon nőknek, akik a menstruáció alatt kellemetlen tüneteket tapasztalnak, mint görcsök, falási kényszer, hangulatingadozás, kifejezetten ajánlott a tea fogyasztása. Ha már hangulatingadozás, a depresszió elűzésének is nagy mestere, hiszen nyugtatja az idegrendszert és csökkenti a szorongást, íze és illata jó hangulatot teremt.

A fogyni vágyóknak is kedvence lehet, mivel sikeresen megakadályozza, hogy a szervezet túl sok szénhidrátot és keményítőt hasznosítson, emellett gátolja az amiláz termelődését, ami pedig az előző két dolog felszívódását segítené elő.

Vannak esetek, amikor viszont kerülni kell a hibiszkusz tea fogyasztását, mert ártalmas lehet. Ilyen eset például a terhesség és az alacsony vérnyomás, mivel a hatóanyagok tágítják az ereket. Az első fogyasztást érdemes az esti időszakra tenni, mert bizonyos embereknél kábultságot, akár hallucinációt okozhat, így semmiféleképpen nem szabad autót vezetni. Bár igen ritkán fordul ez elő, mégis érdemes odafigyelni rá.

A tea elkészítésére kétféle módszert javasolnak, attól függően, hogy milyen hatást kívánunk elérni vele. Aki meghűlésre, immunrendszer támogatásra használná, az csak áztassa ki a virágot, hogy ne melegítsük ki a belőle nyerhető C-vitamint. Aki felmelegedni szeretne, vagy egyéb tulajdonságait kiélvezni, az pedig nyugodtan forrázza le, ízesítse kedvére. Keverhetjük más teákkal, ízekkel, mint gyömbér, menta, zöldtea, ezzel fokozva a hatást.

A hibiszkusz nem csak egy csodás színű és küllemű virágokkal pompázó növény, hanem jól elkészítve a beteges időszakok gyógyítója is.

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.