Menü

Hátfájás ellen házilag

Hátfájás ellen házilag, otthon is sok mindent tehetsz akár a megelőzésről, akár a gyors tüneti kezelésről, akár hosszú távú, tartós megoldásról van szó. Még enyhe hátfájás esetén sem érdemes ölbe tett kézzel ülni, mert könnyen súlyosbodhatnak a panaszok, és megbosszulhatja magát, ha nem teszel valamit idejében a hátfájás ellen.

A hátfájást érdemes komolyan venni, ellenkező esetben a fájdalom intenzívebbé válhat, és nem csak a munka, hanem a mindennapos tevékenységek elvégzését is gátolhatja. A folytatásban sorra vesszük, hogyan előzhető meg a hátfájás, illetve milyen azonnali és hosszú távú megoldásokat alkalmazhatsz a hátfájás ellen.

Tégy idejében a hátfájás ellen: így előzheted meg. A hátfájásra is igaz, hogy jobb megelőzni, mint az utólag kialakult panaszt kezelni. Néhány tipp a hátfájás megelőzésére:

Ülés közben figyelj oda, hogy minél egyenesebben tartsd magad. A hanyag tartás hosszú távon hátfájást okozhat – ez különösen az ülő munkát végzőkre igaz.

Érdemes minél ergonomikusabb széket használni, főleg az irodában. Arra különösen figyelj, hogy jól megtámasztja-e az ágyékodat.

Minél gyakrabban változtass testtartást, pozíciót ülés közben. A legjobb, ha óránként legalább egyszer felállsz az asztal mellől.

Ennél is jobb, ha ülőmunkát végzel, de a munkahelyed átalakítható álló munkahellyé. Minél többet dolgozol állva, annál jobb!

A hátfájást a nem megfelelő cipő is előidézheti. Érdemes kényelmes lábbelit hordani, hogy megelőzd a hátfájás kialakulását.

A túlságosan puha ágy vagy matrac helyett válassz keményebb fekhelyet.

A hátizmokat erősítő rendszeres torna is segít a megelőzésben. Erre a torna mellett más mozgásformák rendszeres gyakorlása is alkalmas, például jóga, úszás.

A rendszeres masszázs is jótékony hatású, mert segít az izmok ellazításában.

Védekezés a hátfájás ellen házilag

Hátfájás esetén a legelső teendő, hogy a fájdalmat csökkentsd vagy megszüntesd. Ez azonban, bármilyen fontos is, csak tüneti kezelés. Ezért arra is kitérünk, milyen tartós megoldások, gyógymódok léteznek a hátfájás ellen házilag.

Azonnali megoldások a hátfájás ellen

Rövid távon a cél a fájdalom megszüntetése – minél előbb és minél hatékonyabban. Lássuk, mit tehetsz ennek érdekében.

Hideg fájdalomcsillapítás

A hideg fájdalomcsillapítás, mint például a jeges borogatás akkor hatásos, ha a hátfájás oka az izmok sérülése, (pl. izomhúzódás). A jeges borogatásnak a fájdalomcsillaptás mellett gyulladáscsökkentő hatása is van.

Meleg fájdalomcsillapítás

A meleg borogatás az olyan típusú hátfájás esetén hatékony, ha a fájdalmat a kötött, merev izmok okozzák.

Mindkét fájdalomcsillapító eljárásra igaz, hogy csak annyira legyen forró, illetve hideg a borogatás, ami a bőrszövetet még nem károsítja. Illetve 20 percnél tovább egyhuzamban ne alkalmazd sem a hideg, sem a meleg borogatást.

Gyógyszeres fájdalomcsillapítás

A fájdalomcsillapító tabletták mindig kéznél vannak, azonban ezek tényleg teljes mértékben a tüneti kezelés kategóriájába esnek. Akár recept nélküli, akár receptre felírt fájdalomcsillapítót használsz, mindig van egy maximális adag, aminél többet adott időn belül nem tanácsos bevenni. Ezt mindig tartsd szem előtt, ha pedig a fájdalom nem szűnik meg egy-két napon belül, mindenképpen fordulj vele orvoshoz.

Fájdalomcsillapító krémeket is használhatsz. Ezek előnye, hogy a fájdalom helyénél fejtik ki a hatásukat.

Hosszú távú megoldások hátfájás esetén

A hátfájás elleni tartós megoldások már nem, vagy nem kizárólag a tünetek megszüntetésére fókuszálnak. Ugyanakkor ezek jelentik a valódi megoldást, ami hosszú távon is eredményes a hátfájás ellen. Néhány módszer egyébként a megelőzésre is kiváló, ezért abból a részből már ismerős lehet.

Tartós megoldások hátfájás esetén:

a hát tehermentesítése (alvás közben és napközben is),

speciális torna hátfájás ellen,

hátfájás elleni gyakorlatsor nyújtó gyakorlatokból (akár a speciális torna részeként, akár önmagában),

gyógymasszázs,

manuálterápia (csontkovács),

jóga,

úszás,

stresszmentes, mozgásban gazdag, egészséges életmód,

gyógyszeres kezelés

Amikor a természetes gyógymódok alkalmazása már nem elég

A hátfájás ellen természetesen csak bizonyos határig védekezhetünk otthon. Az intenzív, tartós hátfájás esetén orvoshoz kell fordulni. Sőt, enyhébb fájdalom esetén is érdemes kivizsgáltatni a fájdalom okát és konzultálni az orvossal a lehetséges kezelési módokról.

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!