Menü

A húsvét története, hagyománya és szokásai

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Jézus ekkor a Biblia szerint a keresztre feszítése után a harmadik napon feltámadt, kereszthalálával pedig nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta az emberiség összes bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. Az ünnep napjainkban már sokkal inkább a tavasz beköszöntének ünnepe, amely nem bír vallásos tartalommal, és hasonlóan a karácsonyhoz a modern világban megváltozott a jelentősége. Valamint a különböző édességekről, és a húsvéti sonkáról ismert.

Mikor van húsvét és a húsvéti ünnepkör?

A húsvét egybeesik a tavaszi nap-éj egyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel, melynek elemei a feltámadás, és az újjászületés. Húsvét napja az 1582-ből származó egyházi naptár szerint a tavaszi holdtölte utáni első vasárnapra esik: március 22. és április 25-e közé. A húsvét és a hozzá kapcsolódó ünnepek a mozgó ünnepek közé tartoznak, azaz nem mindig esnek az év ugyanazon napjára. Ez minden évben kérdéseket és problémákat okoz, valamint a keleti kereszténység mindig más időpontban ünnepli a húsvétot, mint a nyugati egyházak. Emellett a Hold mozgásától is függ a dátum némileg. Manapság pedig az egyház évekre előzetesen már hosszú időre meghatározza a húsvéti dátumokat.

A keresztény egyház szertartásaiban a hosszú ünnepi időszak átfogja a kora és késő tavaszi hónapokat is. Az előkészületi idő a nagyböjt, amely Jézus negyvennapos sivatagi böjtjének hatására önmegtartóztatásra tanít. Ezt utána kisebb, nagyobb ünnepek követik s a húsvéti ünnepkör a pünkösddel zárul.

A húsvét jelképei

A húsvét jelképe lehet hazánkban a barka, a nyúl, a locsolkodás, a csokinyuszi, a tojás, valamint a sonka is. A barka bolyhos virágainak különleges gyógyerőt tulajdonítottak régebben, ha pedig a családi tűzhelybe dobták, akkor megóvta a házat a bajoktól. Manapság a barkát leginkább díszítésre használják.

A tojás valószínűleg, hogy a régi emberek számára a mindennapi élelmet is jelentette, emiatt fonódott egybe az ünneppel. Magyarországon a festett, díszített tojás ajándékozása elsősorban a húsvéti locsolkodáshoz kapcsolódik. A díszített tojások festésének formái, a minták elrendezése tájegységenként változott. Ma pedig a tojásfestés már egybefonódott az ajándékozással, valamint a locsolkodással is. A húsvéti sonka pedig a húsvéti időszakot megelőző 40 napos húsmentes időszak lejártát jelzi, miután újból ehetünk húst, a sokszor gigantikusnak ábrázolt sonka pedig ma már Magyarországon rengeteg családban hagyománnyá vált. Valamint legtöbben, (köztük én is) nem tartják az előzetes böjtölési időszakot, és valószínűleg sokak számára kisebb képtelenség lenne ha 40 napig egyáltalán nem ehetnének húst.

Érdekes jelenség, hogy a húsvéthoz még ezeken túl is rengeteg babona kapcsolódik, mint például ha nagypénteken eszünk meg egy zsemlét, akkor az biztosítja, hogy nem ég le a házunk, valamint a húsvétkor sütött sütemények különleges természetfeletti erővel is bírnak. Emellett ilyen babona az is, hogy ha húsvétkor hideg vízben mosakszunk, akkor egész évben egészségesek leszünk.

Húsvét vasárnap és húsvét hétfő

A régebbi időkben húsvét vasárnaphoz tartozott az ételszentelés hagyománya. A történelem során ilyenkor délelőtti misére jártak az emberek, ma már ezt egyre többször különböző városi rendezvények váltják fel. A húsvét ünnepe akkora ünnep az egyházban, hogy nem egy napon keresztül, hanem nyolc napon keresztül ünneplik. Ez ma már értelemszerűen változott, és a húsvéti időszak legtöbbször egy hosszú hétvégét jelent az emberek számára, az iskolások számára pedig a tavaszi szünetet. Egyházi szempontból érdekes, hogy a vasárnap helyett a nagyszombat jelenti a különböző egyházi programokat és összejöveteleket. Manapság az egyház helyett a különböző programokat a helyi városok, szervezetek szervezik meg, és már kevésbé bírnak vallásos tartalommal.

A húsvét hétfő munkaszüneti nap, ami sokszor egyet jelent az ajándékozással, az ünnepi ebéddel és a locsolkodással. Sok családban ilyenkor szoktak családi ebédeket, összejöveteleket szervezni a karácsonyhoz hasonlóan.

Összességében a húsvéti ünnepkör napjainkban már sokak számára a tavasz beköszöntének ünnepe, amely vallástalan tartalommal bír. Az ünnepkör a tavaszt, és a szabadban töltött szórakozást jelenti. Valamint a karácsonyhoz hasonlóan az ünnep egyet jelent a családi ebéddel, a sonkával és a tojással, valamint erre az időszakra is tökéletesen jellemző az ünnepi készülődés, amelyben az egész család örömét lelheti.

Szabó Máté

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.