Menü

Miért leszünk libabőrösek?

A libabőr minden ember számára ismerős, hiszen egy akaratlan reakció testünk részéről, de vajon miért is alakul ki ez?

A libabőr, orvosi nevén cutis anserina, egy ingerre érkező reakció, mely a szimpatikus idegrendszerünktől indul és hideg, vagy bizonyos intenzív érzelmek hatására alakul ki. Legfőképpen a karon jelenik meg, de előfordul a lábszárakon, fenéken, vagy a nyakon is. Ez a jelenség tulajdonképpen a bőr alatt húzódó apró izmok összehúzódása, ami a szőrtüszők kiemelkedését okozza.

Funkcionalitását az evolúció során már elvesztette, mivel régebben arra szolgált, hogy a szőr kiemelése félelmetesebbé tette egy harc közben az embert. Ez valami hasonló dolog, mint amikor a kutyák felborzolják a szőrüket, ha veszélyben érzik magukat. Emellett hőtároló szerepe is volt, mivel az izmok munkájával a szigetelő faggyú réteg kiürült, ami a hideg ellen is védte az illetőt. Ezeknek már nincs jelentősége, hiszen nem kell megküzdenünk őskori lényekkel táplálékszerzés reményében és most már hideg ellen is ruházkodással védekezünk.

A negatív stressz, a félelem és a veszély is lehet ránk ilyen hatással. Libabőr nem csak negatív érzésekkel, vagy érzelmekkel párosul, hanem akkor is kialakulhat, ha valamilyen pozitív élmény ér bennünket. Biztosan ismeri mindenki azt az érzést, amikor meghall egy bizonyos zenét és ez olyan boldogságot, élvezetet nyújt, hogy futkos rajtunk a hideg. Erre pedig érdekes módon nem mindenki képes, csupán az emberiség nagyjából kétharmada és abszolút agyban dől el. Ki tud libabőrös lenni, azoknak több idegrost kapcsolja össze a hallást ingerfelvevő részét az érzelem-monitorozásért felelős agyi résszel. Ennek magasabb fokozata, amikor már nem csak így reagál a bőrünk, hanem képes a kar is bizseregni.

Az érzelmi intelligenciával is összefüggéseket találtak, mivel aki ki meri nyilvánítani érzelmeit, képes átadni magát az érzéseinek, nagyon eséllyel képesek libabőrösödni. Sőt, ez egyfajta rezgés érzékelés is lehet, mert vannak emberek, akik képesek ráhangolódni a mások által átélt érzésekre, ez pedig magával hozhatja a mi kis reakciónkat is. Nemrégiben kutatások irányultak arra is, hogy vannak emberek, akik képesek szándékosan is előidézni a jelenséget testükön, akár egy bizonyos izom megfeszítésével, vagy elég csak arra gondolniuk, hogy milyen a libabőrös érzés és már futkos is végig a hideg rajtuk. Bár még nem tudják, hogy ezt mi okozza pontosan, de egy biztos, hogy egy, az átlagostól eltérő agyi működés áll a hátterében.

Lehet ennek egészségügyi oka is, mert ha a szervezetben felszaporodik a keratin, akkor annak „mellékhatása” a karok állandó libabőrözése, ami valójában ártalmatlan, de orvosolható a probléma egy szappanmentes tusfürdő és sok testápoló használatával. Fellángolás esetén érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki egy szteroid tartalmú krémmel is kezelni tudja a gondot.

A libabőr egy reakció a testünk részéről, ha fázunk, vagy olyan inger ér minket, amire az agyunk csak úgy tud válaszolni, hogy fizikai megjelenést is ad ennek.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!