Menü

Húsvéti receptötletek

Remélem arra is maradt elegendő időnk, hogy alaposan átgondoljuk, milyen édességekkel szeretnénk meglepni a családot és a vendégeket.

Répatorta

Hozzávalók: 30 dkg sárgarépa, 5 db tojás, 15 dkg méz, 10 dkg liszt, 20 dkg dió (tegyünk félre egy keveset a díszítéshez), 1 teáskanál fahéj, 1 csipet őrölt szegfűszeg, kevés vaj
A tetejére: 15 dkg krémsajt, ízlés szerint cukor és citromlé

Elkészítés: Reszeljük le a megtisztított sárgarépát, daráljuk le a diót. A tojások sárgáját keverjük össze a mézzel, a répával, a liszttel, a dióval, a fahéjjal és a szegfűszeggel. Ezután verjük kemény habbá a tojásfehérjét és óvatosan keverjük hozzá a masszához, majd öntsük a tésztát vajjal kikent, belisztezett tortaformába. 200 Celsius-fokra előmelegített sütőben süssük tűpróbáig. Miután kihűlt a torta keverjük össze a krémsajtot a cukorral és a citromlével, kenjük meg vele a desszert tetejét és szórjuk meg dióval.

Rizspuding

Hozzávalók: 10 dkg rizs, 5 dl + 2 dl tej, 3 ek. cukor, 1 cs. vaníliás pudingpor, 3 dkg vaj, babapiskót

Elkészítés: Főzzük meg a rizst fél liter tejben. Közben keverjük össze a pudingport a maradék tejjel és a cukorral, amikor a rizs már majdnem elkészült, öntsük hozzá a pudingporos keveréket. Miután megpuhult a rizs, vegyük le a tűzről, keverjük bele a vajat. Ha kissé lehűlt a desszert adagoljuk üvegpoharakba, díszítsük babapiskótával – ezek lesznek a nyuszi fülei. Az állatka orrát pedig elkészíthetjük pillecukorból és néhány szál spagettiből.

Házi tojáslikőr

Hozzávalók: 5 db tojássárgája, 2 dl fehér rum, 5 dl tej, 2,5 dl tejszín, 25 dkg porcukor, 2 cs. vaníliás cukor

Elkészítés: Öntsük a tejet és a tejszínt egy lábasba, forraljuk fel a két-féle cukorral, majd hűtsük le. Ezután verjük habosra a tojássárgákat és fokozatosan keverjük a tejes tejszínhez. A végén pedig adagoljuk a keverékhez az alkoholt is. Egy szűrőn keresztül töltsük üvegbe az italt és tároljuk hűtőszekrényben.

Keksz

Hozzávalók: 30 dkg finomliszt, 20 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 2 cs. vaníliás cukor, 1 db tojás, fél citrom héja
A mázhoz: 2 db tojásfehérje, 250 g porcukor, 10 csepp citromlé

Elkészítés: Egy tálban morzsoljuk el a vajat a liszttel, adjuk hozzá a kétféle cukrot, a tojást, a citrom héját. Dolgozzuk össze alaposan a hozzávalókat, majd csomagoljuk folpackba a tésztát és tegyük 30 percre hűtőszekrénybe. Lisztezett munkalapon nyújtsuk ki a tésztát, és szúrjunk ki belőle tojás formákat. 180 fokra előmelegített sütőben süssük 10-12 percig a kekszet.

A mázhoz verjük keményre a tojásfehérjéket, majd szép lassan adagoljuk hozzá az előzőleg átszitált porcukrot. Keverjük bele a citromlevet, ezután színezzük különféle ételfestékkel a mázat, és díszítsük tetszőlegesen a kekszek tetejét.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.