Menü

Hasznos vitaminok izomfejlődéshez

Az már bizonyára mindannyiotokhoz eljutott, hogy a vitaminok egy sportoló életében az étrendkiegészítés alapját képezik. A sportolás és erős fizikai munka során felszabaduló szabad gyökök legyőzése és számos szervezetben zajló funkció biztosítása érdekében a vitaminok plusz bevitele esszenciális. Főként tekintve azt, hogy az ételeink már lényegesen kevesebb vitamint tartalmaznak, mint korábban.

Vitamin toplista

6. E-vitamin

Egy erős antioxidáns, vagyis védi a sejtmembránokat. Ez fontos, mert számos anyagcsere folyamat zajlik a szervezetben, amelyek akkor folynak megfelelő módon, ha a sejt egészséges.

Az antioxidánsok bizonyára nem ismeretlenek számodra és a kutatások is csak megerősítik a pozitív hatásaikat. Legfontosabb szerepük, hogy csökkentik a szervezetben keletkező káros szabad gyökök mennyiségét, amelyek a sejtszintű légzés természetes melléktermékei, ám hatásuk káros a szervezetre nézve, mert romboló hatásúak és sejtbeli változások létrehozására is képesek (mint amilyen a rákos sejtburjánzás).

5. Niacin (B3 vitamin)

Csaknem 60 féle anyagcsere folyamatban van szerepe a B3 vitaminnak, amelyek az energiatermeléssel vannak összefüggésben, így testépítőknek különösen fontos a megfelelő B3 vitamin bevitel. A kutatások azt találták, hogy atlétáknak ráadásul jóval nagyobb mennyiség szükséges, mint a nem sportolóknak. A jó hír viszont az, hogy ha az étrend nem tartalmazza kellő mennyiségben, akkor a szervezet elő tudja állítani triptofánból – feltéve, ha abból van elég.

A niacin kedvelt a versenyzők körében nikotinsav formájában, mert nagyon jól eresít a versenyre. 50-100 mg-os mennyiségben a test zsírmobilizálását és zsírégetését segíti elő.

4. D-vitamin

Esszenicális a kalcium és a foszfor felszívódása érdekében. A kalcium szükséges az izomösszehúzódáshoz. Ha nem elég a kalcium mennyisége az izmok számára, akkor az edzésmunka sem tud megfelelő lenni, gyakoriak a görcsök. A megfelelő csontsűrűséghez is elengedhetetlen a kalcium, amely a megnövekedett izomtömeg támogatásához szükséges.

Ne feledkezzünk meg a foszforról sem, ami a gyors, erőteljes izomösszehúzódásokhoz szükséges, ami gyakorlatilag a súlyzós edzések alapja. Foszfor szükséges az ATP szintézishez is, amelyet az izomzat közvetlenül energiaforrásként használ az összehúzódáshoz.

3. Tiamin (B1 vitamin)

A fehérje anyagcsere egyik feltétele, így az izomnövekedéshez is hozzájárul. Segít a hemoglobin létrehozásában, amely a vörös vértestek összetevője, amelyhez az oxigén tapad, így ez szállítja az oxigént az izomsejthez. A teljesítmény szempontjából fontos a megfelelő oxigénellátás és ahogy az edzés intenzitása és időtartama nő, úgy nő az oxigénellátás jelentősége is.

A kutatások alátámasztották, hogy a tiamin azon vitaminok egyike, amelyek táplálék-kiegészítőként alkalmazása során fokozzák a teljesítményt és különösen fontosak a sportolók számára. A B-vitamin igényt továbbá összefüggésbe hozták a kalóriafelhasználással is. Minél gyakoribb, intenzívebb és hosszabb időtartamú egy edzés, annál több tiamin szükséges.

2. Piridoxin (B6 vitamin)

Mind a fehérjeszintézis, a növekedés és a szénhidrát felhasználás akkor lehetséges csak, ha megfelelő mennyiségben rendelkezésre áll a B6 vitamin. A tiaminhoz hasonlóan a piridoxin is az edzés intenzitásával párhuzamosan megnövekedett mennyiségben szükséges. A piridoxin nem véletlen lett a második helyezett a listán: az egyetlen vitamin, amely közvetlen összefüggésben van a fehérje bevitellel. Minél nagyobb a fehérje bevitel, annál nagyobb a piridoxin szükséglet.

1. C-vitamin (aszkorbinsav)

Meglepődtél? A legtöbb sportoló nincs tisztában a C-vitamin szerepével. Mint a legátfogóbban vizsgált vitamin a sportolók életében, az aszkorbinsav már bizonyította, mennyire értékes kiegészítője a sportolók étrendjének.

Először is antioxidáns, amely védi a sejteket a káros szabad gyökök támadásaitól, így támogatva a regenerálódást és növekedést. Másodszor az aszkorbinsavnak fontos szerepe van az aminósav anyagcserében, különösen a kollagén létrehozásában. A kollagén a kötőszövetek legfontosabb összetevője, amely a csontokat és izmokat összeköti. A súlyzós edzésekkor óriási teher éri a kötőszöveteket, így ha ezek nincsenek megfelelően ellátva tápanyaggal, bizony könnyen vezethetnek sérülésekhez.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!