Menü

A család gyógyszereiről se feledkezzünk el!

Egymást követően egybefüggő munkaszüneti napok esetén, bizony nemcsak az ünnepi készülődés a fontos, a karácsonyfa beszerzése, a karácsonyi menü összeállítása és az ajándékok megvásárlása, csomagolása, hanem az is fontos, hogy a család gyógyszerei, vitaminjai is elegendőek legyenek. Nagyon kellemetlen, ha a karácsonyi ünnepek alatt fogy el egy rendszeresen szedett gyógyszer, tápszer, kenőcs, egy lázcsillapító vagy a hasmenés, esetleg székrekedés tüneteit enyhítő készítményünk.

Ha a receptjeink, esetleg rendszeresen szedett gyógyszereink kifogyóban vannak, akkor még az ünnepek előtt szükséges felkeresni a háziorvosunkat, majd a gyógyszertárt, hogy ne az ünnepek alatt kelljen a készítmények után futkosni, idegeskedni.

Ilyenkor érdemes átnézni az otthoni gyógyszeres dobozukat, vagy hívjuk házipatikának, hogy az esetleges lázat, megfázásos tüneteket, gyomorproblémákat (ünnepek alatt/után gyakori) kezelni tudjuk.

A sütés-főzés, kisebb konyhai balesetek, gyertyagyújtás közben előfordulhatnak égési sérülések is, meg úgy egyáltalán jó, ha van otthon, ezek ellátására szolgáló kötszer, sebfertőtlenítő szer, sebtapasz.

A patikák is zárva lesznek, így az ünnepek alatt az ügyeletes gyógyszertárakban juthatnak hozzá gyógyszereikhez. Az ügyeletes gyógyszertárak listája megtalálható az interneten.

„A gyógyszertárak betegforgalmi bejáratánál jól látható helyen és jól olvasható módon jelezni kell a legközelebbi folyamatosan nyitva tartó vagy ügyeleti szolgálatot teljesítő közforgalmú gyógyszertár nevét, címét, telefonszámát, valamint az ügyeleti, illetve a készenléti szolgálat kezdő és befejező időpontját. Emellett fel kell tüntetni a legközelebbi felnőtt és gyermekorvosi ügyelet címét, telefonszámát.” – írja az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a honlapján.

Az oldalon ügyeleti, vagy készenléti szolgálatot ellátó gyógyszertárakról lehet tájékozódni, az alábbi linkre kattintva: https://ogyei.gov.hu/gyogyszertarkereso/

A gyermekes családok mindenképpen gondoskodjanak láz- és fájdalomcsillapító szerekről és hasznos ellenőrizni a torokfertőtlenítő, orrcsepp, köptető, orrspray, sebtapasz készleteket is. Kisbabás családok a tápszerről, szükséges kenőcsökről, cseppekről, pelenkáról se feledkezzenek el.

Az ünnepek előtti készülődésnél érdemes arra is gondolni, hogy az élelmiszerboltok és patikák milyen nyitvatartás szerint dolgoznak és mely készítményekkel kell előre készülnünk a munkaszüneti napokra. Mint említettem, fájdalom-, lázcsillapítókkal és emésztést segítő készítményekkel és rendszeres gyógyszereinkkel, kisgyermekes családok esetében pedig tápszerrel és a megfelelő kenőcsökkel ajánlott készülni az ünnepekre.

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.