Menü

A leggyakoribb szemproblémák 40 felett

Akiknek soha életükben nem volt gondjuk a szemükkel, azoknak is 40 éves koruk felett romlani kezd a látásuk. A gyerekkortól szemüveget viselő emberek is változást tapasztalnak. A szemünk szövetei ugyanis éppen úgy változnak, rugalmatlanná válnak, mint bármelyik másik testrészünk.

Zavaró sötétség

Ha egyre nehezebben látunk a félhomályban, vagy félünk este autóba ülni, mert nem látunk elég élesen, valószínűleg szürke hályog, vagyis katarakta van a háttérben. Ez a betegség tulajdonképpen a szemlencsében található fehérjék összeragadnak, ezzel zavarják az éleslátást. Előfordulhat, hogy teljesen elhomályosítják a látást. A kockázati tényezők között találhatjuk az életkort, a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a dohányzást, a túlsúlyt vagy a napfényt. Az egészséges életmód és a napszemüveg segítségével csökkenthetjük a betegség kialakulásának esélyét, ha azonban már kialakult a szürke hályog, akkor speciális szemüveggel, esetleg műtéttel kezelhető.

Színek, hajlított vonalak

Az időskori makuladegeneráció az egyik legsúlyosabb szembetegség, ami elsősorban a nőket érinti (azért, mert a hölgyek várható élettartama magasabb). A makuladegeneráció a retina azon részét érinti, mely a színérzékelésért és az apróbb részletek észrevételéért felelős. A makuladegeneráció tünetei közé tartozik az éleslátás lassú elvesztése, a vakfoltok megjelenése, az egyenes vonalak pedig hajlítottnak tűnhetnek. Az egészséges életmód szabályainak betartásával csökkenhetjük a betegség kialakulásának esélyét, ahogyan a dohányzás abbahagyásával és az omega-3 zsírsavakban gazdag étrenddel is.

Állandó szemviszketés

A viszkető, égő érzés oka vagy a hormonális változásokban, vagy a Sjörgen-szindróma nevű autoimmun betegségben keresendő. A szervezetünk a könny segítségével nedvesíti a szemet, ha ez valami miatt nem történik meg, a szemünk viszketni, égni kezd. A középkorú, menopauza idején lévő nők különösen veszélyeztetettek, mert a szervezetükben lecsökken az androgén szintje. Műkönny, speciális zselé, szemcsepp vagy krém segítségével kezelhető, és néhány kutatás szerint az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek is hozzájárulhatnak a száraz szemek elleni küzdelemhez.

Mit tehetünk a szemünk romlása ellen?

A szemünk korral járó romlása, az „öregszeműség”, gyógyszerekkel nem előzhető meg. A tartós közeli munka esetén ajánlott „szemgyakorlatok”, a megfelelő megvilágítás, az elegendő mennyiségű folyadék fogyasztása, megfelelő távolságba és magasságba helyezett megfelelő minőségű monitor segíthet.

Általában elmondható, hogy ami jó a testünk egészének, az jó a szemünknek is. Vannak olyan tényezők, amikre lehet befolyásunk – ha sportolunk, egészségesen étkezünk és nem dohányzunk, azzal a szemnek is jót teszünk. Az elfogyasztott ételeinkben legyen sok antioxidáns, vitamin.

Fontos, hogy védjük a szemünket a káros ultraibolya-sugárzás ellen! Viseljünk jó minőségű, UV szűrővel ellátott napszemüveget! Ha szoláriumba járunk, ott is védjük a szemünket a megfelelő védőszemüveggel!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?