Menü

Pisztáciás édességek

Nyugat-Ázsiában őshonos gyümölcs, a pisztácia fa magja. Ma már számos mediterrán országban termesztik, valamint az Egyesült Államok déli részein.

Édeskés íze miatt elsősorban süteményekhez használatos, pirított és sós formában pedig kitűnő snack. Húsokkal is szokás párosítani, ez esetben a legjobb választás a borjú-, a sertéshús és a szárnyasok.

A pisztácia tartalmazza a magvak közül a legtöbb vasat és káliumot. Több ásványianyag és vitamin is - kevésbé jelentős mennyiségben - megtalálható benne.

Pisztáciás pite

Hozzávalók kb. 12 szelethez

a tésztához:

15 dkg puha vaj + a formához

1 evőkanál porcukor + a szóráshoz

5 dkg darált mandula

20 dkg liszt

1 csipet őrölt kardamom

1 tojássárgája

1/2 dl tej

a töltelékhez:

5 dkg tisztított pisztácia (nem sózott) + kb. 1 ek. a díszítéshez

2 csepp mandulaaroma

12,5 dkg vaj

7 dkg porcukor

12,5 dkg őrölt mandula

1 evőkanál keményítő

1 evőkanál cseresznyepálinka (vagy gyümölcslé)

2 tojás

1 kis pohár tejföl (20%-os)

80 dkg magozott cseresznye befőtt

a díszítéshez:

12 szem kandírozott koktélcseresznye

Elkészítés:

A töltelékhez a pisztáciát összevagdaljuk, majd meglocsoljuk a mandula aromával, és finom krémesre pépesítjük. A vajat habosra keverjük, hozzáadjuk a porcukrot, a mandulás pisztáciát, az őrölt mandulát, a keményítőt, a pálinkát. Ezután beledolgozzuk a tojásokat és a tejfölt, fél órára a hűtőbe tesszük pihenni.

Közben a cseresznyét jól lecsepegtetjük. A sütőt 180 C-fokra előmelegítjük. Kivajazunk egy 26 cm-es kapcsos tortaformát. A tésztához összedolgozzuk a vajat a cukorral, az őrölt mandulával, a liszttel, a kardamommal, tojássárgájával, a tejjel és egy csipet sóval. Lisztezett munkafelületen a tészta kétharmad részét kinyújtjuk, és kibéleljük ki vele a formát úgy, hogy az oldalára is jusson. A maradékot a hűtőbe visszatesszük, hogy reszelhetővé váljon.

Egy réteg mandulás-pisztáciás krémet kenünk a tésztára, majd rárakjuk a cseresznyét és rákenjük a maradék krémet. A sütőben 10 percig elősütjük, majd ráreszeljük a maradék tésztát. Ezzel együtt kb. 30 perc alatt készre sütjük. Hagyjuk kihűlni.

Tálalás előtt megszórjuk porcukorral, az evőkanálnyi aprított pisztáciával és a koktélcseresznyével díszítjük.

Kelkáposzta-pisztácia pesztós spagetti

Hozzávalók 4 személyre:

50 dkg spagetti

1/2 bögre tisztított, sózott pisztácia

3 kelkáposztalevél

1 dl olívaolaj

5 dkg reszelt parmezán sajt

Elkészítés:

Bő vizet forralunk 1 kávéskanál sóval, és a spagettit és a csomagoláson megjelölt idő alatt készre főzzük.

Közben a pesztóhoz a kelkáposzta-leveleket megmossuk, megtörölgetjük, kivágjuk a vastagabb száras részét, majd feldaraboljuk. Aprítóba tesszük a pisztáciával, az olajjal, a sajttal és kevés sóval együtt, majd pépesre daráljuk.

A tésztát leszűrjük, hozzákeverjük a pesztót, és azonnal tálaljuk.

Mandulás pisztáciás szelet

Hozzávalók

kb. 48 darabhoz

Tésztához

250 g búzaliszt

1 csapott teáskanál Dr. Oetker Sütőpor

100 g porcukor

1 tasak Dr. Oetker Vanillincukor

Fél teáskanál Dr. Oetker Aroma citrom

2 tojás (közepes méretű)

70 g Rama

Töltelékhez

200 g pisztácia (nem sózott)

200 g hántolt mandula (nem sózott)

100 g méz

100 g porcukor

5 evőkanál víz

Fél teáskanál őrölt fahéj

100 g kandírozott citrom- vagy narancshéj

Előkészítés

A pisztáciát és a mandulát apróra törjük, egy serpenyőben zsiradék nélkül aranybarnára pirítjuk, majd hagyjuk hűlni. A mézet egy főzőedényben a porcukorral és a vízzel össze melegítjük, majd hozzákeverjük a pirított magokat, fahéjjal fűszerezzük. A tepsit (40 x 30 cm) sütőpapírral kibéleljük. A sütőt előmelegítjük.

Elkészítés

A lisztet a sütőporral elkeverjük, és egy keverő edénybe szitáljuk. Hozzáadjuk a többi hozzávalót, és konyhai robotgéppel (dagasztó spirállal) először alacsony, majd a legmagasabb fokozaton jól összedolgozzuk. A tésztát enyhén lisztezett munkalapon átgyúrjuk, majd tepsi méretűre kinyújtjuk. A tésztát a tepsibe fektetjük, tetején a mézes-magos tölteléket elosztjuk, a kandírozott gyümölccsel megszórjuk. Végül a tepsit a sütő középső részébe toljuk, és a süteményt megsütjük.

Alsó és felső sütés: kb. 180 °C (előmelegítve) Légkeveréses: kb. 160 °C (előmelegítve)

Gáz: kb. 2-3. fokozat (előmelegítve)

Sütési idő: kb. 25 perc

A megsült süteményt sütő rácsra téve hagyjuk kihűlni, majd tetszőleges méretű csíkokra szeletelve tálaljuk.

Szerző: Udvari Fanni

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.