Menü

A cukor gyengíti az immunrendszert

Ahhoz, hogy megértsük a cukor hatását az immunrendszerre, előtte kicsit térjünk arra ki, mi is az az immunrendszer. Az immunrendszer nem egy önálló szerv a testünkben. Millió apró sejtből és szervekből áll, amik segítenek a testet megvédeni az esetleges fertőzésektől. Egy hatalmas rendszernek kell elképzelni, mely átöleli a testünket.

Cukortámadás a testünk ellen

A cukor okozhat számtalan egészségügyi problémát:

Inzulinrezisztencia, mely cukorbetegséget okozhat
Gyulladást a szervezetben, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet
Súlygyarapodás és az elhízás
A cukor tápanyaga a rákkeltő sejteknek
Nem alkoholos eredetű zsírmáj
Csökkenti a HDL-koleszterin szintet, valamint növeli az LDL szintjét
Csökkenti a fehérjék és a lipidekek felszívódását és feldolgozását

A cukor miatt hízunk el

A cukor emellett a világméretű elhízás-járvány terjedéséért is felelőssé tehető. A cukrozott ételek és innivalók sokszorosára növelik a túlsúly kialakulásának esélyét a felnőttek és a gyermekek körében egyaránt. Ráadásul az emberek a naponta ajánlott cukormennyiség sokszorosát fogyasztják el, és a napi kalóriamennyiség közel 16 százalékát is cukorból fedezzük (annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet, a WHO szerint a javasolt maximum a 10 százalék).

Egyes szakemberek, például dr. Robert Lustig amerikai endokrinológus szerint a cukor azért is különösen veszélyes, mert függőséget okoz, és ugyanolyan mérgező hatású, mint a kábítószerek.

A máj által lebontott és energiává alakított fruktóz mennyiségének megnövekedése a máj gyulladásához és a nem alkoholos zsírmáj betegség kialakulását is segíti.

Emellett a szájüregben tanyázó baktériumok számára is kiváló üzemanyag a cukor. A baktériumok által termelt savak aztán elpusztítják a fogzománcot.

Ugyanolyan káros lehet az agyra a cukor, mint az extrém stressz

Mind tudjuk, a Cola és a limonádé nem tesz jót a derékbőségünknek, vagy a fogaink egészségének. Egy patkányokon végzett új tanulmány azonban arra is rávilágít, hogy a cukros italok mekkora kárt tudnak okozni az agyunkban is.

Köztudott, hogy a negatív tapasztalatok az élet korai szakaszában, mint például a rendkívüli stressz vagy erőszak, növelik a rossz mentális egészség és pszichiátriai betegségek kockázatát az élet későbbi szakaszában.

A vizsgálat arra világított rá, hogy az elválasztás után fogyasztott nagy mennyiségű cukros ital a patkányok korai életszakaszában bekövetkezett stressz agyra való hatását súlyosbította.

A finomított cukor az energián kívül más, a szervezetünk számára hasznosítható összetevőt nem tartalmaz, ugyanakkor a felbontásához és felszívódásához több, számunkra fontos tápanyag szükséges.

Így például elvonja a testünktől a vitaminok egy részét (B1, C), a kalciumot, rombolja az immunrendszert, megfeszített munkára készteti a hasnyálmirigyet, fokozza a savkiválasztást, hozzájárul a bélflóra felborulásához azzal, hogy szaporodásra készteti azon gombákat és baktériumokat, amelyek táplálékként fel tudják dolgozni, így gyulladásokat gerjeszthet.

Az agynak márpedig szüksége van a cukorra

Ha az agyadnak nem áll rendelkezésére elegendő üzemanyag, akkor az egyes funkcióit rangsorolnia kell. Ez azt jelenti, hogy például a végtagjaid továbbra is fognak mozogni, de a kevésbé fontos dolgok már nem fognak üzemelni. Így lehet az, hogy nem emlékszel arra, hogy egy haverod mit mondott előző este. Könnyen azt hihetnénk, hogy az agyunk fehérjére, vagy zsírra vágyik ilyenkor, pedig nem ezekre, hanem sokkal inkább glükózra.

A méz – bár jóval értékesebb mint a fehércukor – fogyasztása során is erjedés indulhat meg a gyomorban. Helytelen tehát az a hozzáállás, hogy a cukrot nagy mennyiségű mézzel helyettesítjük.

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.