Menü

Chia mag: csak mértékkel!

A chia mag sok egészséges, diétás recept alapvető hozzávalója, mivel különlegesebbé teszi az ételt és hamar ad telítettség érzést. A dél-amerikai növényt azonban odafigyeléssel kell használni, mert túlzott és korlátlan fogyasztása többféle panasz okozója lehet.

A chia mag Dél-Amerika egyes részein őshonos, tulajdonképpen az aztékzsálya magja, ami omega-3 zsírsavakat, fehérjét és B vitaminokat is tartalmaz és emellett magas a rosttartalma is. A mentafélék családjába tartozó növényt már az aztékok is fogyasztották.

A chia mag fogyasztásának veszélyeire a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal is felhívja a figyelmet, ami „új élelmiszerként” kategorizálja a magot. Részletes és pontosan kimért adagokat hoz példának, hogy mivel, milyen mennyiségben fogyasztható úgy, hogy ne legyen káros az egészségre.

A magas rosttartalom miatt jelentkezhetnek emésztőrendszeri problémák. Az átlagosan ajánlott napi adag a 15 gramm.

Kereszt allergiás reakció is jelentkezhet a fogyasztásakor, a mustárra érzékenyeknél jellemző a tünetek megjelenése.

A chia mag fogyasztása kellő odafigyelés mellett nagyon hasznos az egészségnek, a kiegyensúlyozott táplálkozást segíti elő. Jótékony hatásai közé tartozik, hogy rendben tartja az emésztőrendszer működését, segít megelőzni a szív és érrendszeri betegségek kialakulását. A magas vérnyomást csökkenti és egyensúlyba hozza a koleszterinszintet.

Sokféleképpen felhasználható, legegyszerűbben joghurthoz vagy kefirhez hozzáadva fogyasztható. Tejjel elkeverve, gyümölccsel puding is készíthető belőle, de sós ételekhez, salátára szórva is tálalható. Sütemények és kenyerek, zsemlék tésztájába is tehetünk, feldobja és ízletesebbé teszi a pékárukat.

Az aztékzsályamagot nem csak szilárd formában használhatjuk fel az étkezés során, hanem olajként is. Az olajat hidegsajtolással állítják elő a magból, oldószer hozzáadása nélkül.

Salátaöntetek hozzávalója, de akár müzlire és gyümölcs- vagy zöldséglevekre is tehetjük. Fontos, hogy a chia mag olaj esetén figyeljünk a napi 2 gramm maximális bevitelre.

Az alapos odafigyelés mellett a chia mag remek táplálék, ami segít a megfelelő rost és fehérje-bevitel fenntartásában is. Mint minden táplálékot, ezt is mértékkel és odafigyeléssel kell fogyasztani.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.