Menü

A véradással kapcsolatos tudnivalók

Ha úgy döntöttél, hogy szeretnél segíteni másokon véradással, akkor először is meg kell tudnod, hogy a lakóhelyedhez legközelebbi kórházban mikor van véradás. Általában elég gyakran szokott lenni, de sokszor kihelyezett véradások is vannak egy sportközpontban, iskolában. Sőt, mostanában elég sok az irányított véradás is, amely során egy adott személynek adott vércsoportú ember adhat vért.

A véradás is egyfajta donáció, amely során bizonyos feltételeknek meg kell felelni. Az egyik a kor: 18 év feletti, 65 év alatti személynek kell lenni. Az 50 kg-os súlyt meg kell haladni vagy legalább elérni. Fontos, hogy a véradó a véradáskor egészséges legyen, de ha ezt nem tudod saját magadról megállapítani, akkor a kitöltött teszt és a vérvizsgálat úgyis kideríti.

Ha testékszerrel vagy tetoválással rendelkezel, akkor vannak bizonyos kikötések: ha azt fél éven belül szerezted, nem adhatsz vért. Vigyáznod kell továbbá annak elfertőződésére is. Fontos, hogy a véradás előtt egyél, és kellő mennyiségű folyadékot fogyassz, így könnyebb lesz a vért levenni.

Ha először jelensz meg a véradáson, mindenképpen eredeti TAJ- kártyát kell vinned, vagy annak fénymásolatát, később elég lesz csak a Taj számod. Ezen kívül személyi igazolványra és lakcímkártyára lesz még szükséged. A vérvétel tényleges időtartama nagyjából 5-10 perc, de előtte még ki kell töltened egy tesztet, valamint megvizsgálják a véredet, hogy vírusoktól mentes-e, illetve, hogy nem vagy-e vérszegény. A vér levétele után pedig még 5 percig pihenned kell.

Ha megfelelsz a feltételeknek, ne habozz, adj vért! Ha férfi vagy, évente ötször, ha nő vagy, évente négyszer megteheted.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.