Menü

Egyre gyakoribb probléma a PCOS

Talán csak a diagnosztikai módszerek fejlődése miatt, vagy a nőgyógyászati vizsgálati módszerek egyre bővülő tárháza miatt, de egy biztos: egyre több nőt érint a PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma. Ez egy összetett, hormonális eredetű, több szervet is érintő betegség.

Tünetegyüttese nem jellegzetes, sokan talán nem is tudnak róla, hogy ilyen problémájuk van, azonban, ha több tünet is igaz a lentebb említettek közül, nem árt kivizsgáltatni magunkat.

- menstruációs zavar
- aknés (pattanásos) bőr
- erőteljes szőrnövekedés
- hajhullás, férfias kopaszodás
- súlyproblémák, túlsúly
- policiszták észlelése ultrahangos vizsgálat során
- meddőség
- emelkedett inzulinszint a vérben

Sok esetben a betegek azért fordulnak orvoshoz, mert rendszertelen a menstruációjuk, kimaradt, késett, vagy a vérzés mennyiségében volt valami rendellenes. Persze elsősorban nőgyógyászati vizsgálattal indul, de más szakorvosokkal együttműködve jelenthető csak ki biztosan a diagnózis.

Alapvetően egyszerűen kezelhető a betegség. A leggyakoribb és legegyszerűbb gyógymód, ha még nem alakult ki semmilyen szövődmény, az egészséges életmód. Rendszeres mozgással és megfelelő diétával a tünetek szinte teljesen visszafordíthatók, illetve eleve megakadályozható a betegség kialakulása.

Egy másik alternatíva lehet a fogamzásgátló használata, mivel nem csak megszünteti a kellemetlen „esztétikai” mellékhatásait a betegségnek, mint például az aknés bőr, vagy a hajhullás, de a menstruációs ciklust is beállítja. Persze vannak, akiknél ez sajnos ki van zárva, mivel genetikailag nagyobb esélyük van trombózis kialakulására, így nem szedhetnek semmilyen hormonalapú gyógyszert.

Egy harmadik lehetőség a metformin hatóanyagot tartalmazó tabletta, viszont ez csak pár hónap, de van, hogy fél év után kezdi el kifejteni a hatását. A már kialakult cisztákat műtét útján is kezelhetik, de csak nagyon ritkán alkalmazzák, mivel itt tulajdonképpen kimetszik a petefészek egy részét.

A betegségre végleges gyógymód sajnos nincsen, viszont a kezelések mellett a tünetek enyhülnek. Bár a kialakulás okát sem ismerjük pontosan, az egészséges életmód megelőzheti a PCOS kialakulását.

szerző: Balogh Emese

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.