Menü

A gerincnek legjobb a változatosság

Éppen ezért nehéz olyan foglalkozást mondani a mai világban, ami hosszútávon ne eredményezne degeneratív változásokat fő tartó oszlopunkban, a gerincünkben.

Károsnak tekinthető az álló munka, de az ülő munka még rosszabb, hiszen amikor ülünk abszolút nem természetes pozícióba kényszerítjük gerincünket, ez a testhelyzet hosszútávon fájdalmas panaszokhoz vezet.

Mozgással persze sokat tehetünk annak érdekében, hogy kompenzáljuk gerincünket érő káros hatásokat, de ez nem elég. Nem elég, mert míg időnk nagy részében dolgozunk, addig a mozgásra a legtöbb embernek jóval kevesebb ideje jut. Éppen ezért a rendszeres sportolás mellett, a mindennapokban is érdemes külön figyelmet szentelnünk annak, hogy helyes testtartással védjük gerincünk egészségét.

Olyan egyszerű hétköznapi tevékenységekkel is károsíthatjuk gerincünket, mint a rossz testartással végzett hajmosás, mosogatás, telefonálás, nehéz tárgyak felemelése, borotválkozás és így tovább. Amikor például kádba hajolással mossuk meg a hajunkat, vagy csap fölé hajolva fogatmosunk, porckorogjainkat terheljük. A megfelelő párna (lapos) használata is fontos, hiszen ha erre nem figyelünk az alvás gerincünknek egyáltalán nem lesz pihentető.

Olyan apróságokra is érdemes figyelni, hogy amikor mondjuk számítógépen dolgozunk, vagy mosogatunk, a telefont ne a vállunkhoz szorítva használjuk, hanem inkább kihangosítva. Ez a pozíció ugyanis nagyon rosszat tesz a nyaki csigolyáknak. A különböző tárgyak (főleg ha nehezek) felemelése is sarkallatos pontja lehet a különböző gerincbántalmak megelőzésének. Legtöbben automatikusan úgy veszünk fel tárgyakat, hogy csak derekunkat hajlítjuk, pedig ha legugolnánk, és combizmok segítségével végeznénk el ezt a mozdulatot, megóvnánk gerincünket a felesleges terheléstől.

Apró odafigyelésekkel sokat tehetünk gerincünk védelme érdekében, illetve sportolás mellett a helyes testtartást kifejezetten elősegítő tornával (például: gerinctréning) élen járhatunk a megelőzésben.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?