Menü

Testünk ismereténél kezdődik: a nőiesség

A nőként való lét, a nőiesség megélése fizikai és lelki állapotunkat, az egész életminőségünket meghatározó tényező. A legtöbb nő a mai világot jellemző információdömping ellenére sem ismeri saját testét.

Nem tudjuk, nem tanuljuk nőiességünkkel szorosan összefüggő, szervezetünkben lezajló folyamatokat. Nem beszélünk róla, nem követjük nyomon, nem tartjuk számon testünkben és ezzel párhuzamosan lelkünkben is lejátszódó változásokat. Amikor baj van, csak akkor kapjuk fel a fejünket, hogy mi is történik velünk, ez a pont pedig legtöbbször már csak akkor éleződik ki, amikor elmarad a várt gyermekáldás. Pedig e közben a különböző menstruációs és ezzel szorosan összefüggő hormonális problémák egyre több nőt érintenek.

De mi is az, hogy menstruációs probléma? Nem tudjuk, mert gyakran még azzal sem vagyunk tisztában, hogy a fájdalmas menstruációs görcsök például egyáltalán nem természetes kísérő tünetei a havi vérzésnek. Ahogy a túlzott vérbőség, és a menstruációt megelőző kellemetlen panaszok sem tekinthetőek normálisnak. Ezek inkább figyelmezető jelei annak, hogy a szervezet egyensúlya valamilyen szempontból nem teljes.

A menstruációhoz legtöbbször csak a peteérés és a havi vérzés fogalma kapcsolódik, pedig ennél jóval összetettebb folyamatról van szó, melyet leginkább hormonális rendszerünk működése határoz meg. A normálisnak tekinthető női ciklus első felében a petefészekben lezajlik a tüszőérés, illetve a méhnyálkahártyának a felépülése. A ciklus közepén a tüsző megreped, az érett petesejt kilökődik, a megrepedt tüsző sárgatestté alakul, ami beindítja a progeszteron termelést. Ha nem jön létre a megtermékenyülés illetve a beágyazódás, a sárgatest elsorvad, a méhnyálkahártya pedig leválik. A női ciklust alapvetően a női hormonok (az ösztrogén és a progeszteron) és az agyalapi mirigy bizonyos hormonjai (pl.proaktin) határozzák meg. A hormonegyensúly megbomlása rendkívül szerteágazó problémához vezethet.

Egyre több nőt érint az endometriózis, a mióma, petefészekciszta, az anovuláció problémája, és sokan szenvednek a különböző menstruációs zavaroktól is. Ezen problémáknak kétségtelenül egyik legsúlyosabb következménye a meddőség, de számos kellemetlen az életminőséget rontó tünetekért is felelősek.

A hormonális folyamatokat sok tényező befolyásolja, a tünetek lehetnek következményei, de lehetnek okai is az egyensúly felborulásának, a kóros elváltozások kialakulásának. A hormonális rendszer nem megfelelő működésével számos panasz hozható összefüggésbe: bőrgyulladás, hajhullás, elhízás, inzulinrezisztencia, fájdalmas menstruáció, meddőség, vetélés, androgén tünetek.

A testünkben zajló folyamatok ismerete, nyomon követése elengedhetetlen feltételek annak, hogy tudatosan őrizzük, illetve javítsuk életminőségünket. E nélkül nem lehetséges testünk jelzéseinek felismerése, és a súlyosabb szövődmények elkerülése. Emellett nem árt tudatosítani a káros környezeti hatások szerepét (például xenohormonok) sem. Nem árt tudni, hogy a hagyományos kezelések mellett, van lehetőség természetes úton is segíteni az egyensúly helyreállítását.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.