Menü

A napozás alapszabályai

A napsugárzás káros hatásait rendkívül széleskörben taglalják a legkülönbözőbb fórumokon. Kijelenthetjük, hogy a napozás egészségügyi kockázatairól már szinte mindenki hallott, más kérdés, hogy mennyire vesszük figyelembe a megismert információkat.

A napozás elleni kampány nagyon fontos, hiszen az UV-sugarak egészségkárosító hatása ma már nem elvitatható. De ez mégsem jelenti azt, hogy napra egyáltalán nem mehetünk, és hogy bőrünket hófehér állapotban kell megőriznünk.

Ha szeretjük a napot, ha szeretnénk, hogy bőrünk barna legyen, vagy ha eleve életvitelünkből adódóan nehezen kerülhetjük csak el a napsugárzást, a legfontosabb alapszabályok betartásával jelentősen csökkenthetjük a napozás egészségkárosító hatását.

A legtöbbször emlegetett, leginkább ismert figyelmeztetés, hogy 11 és 15 óra között a legkockázatosabb a napon való tartózkodás. A napvédő krémek használata mindenképpen ajánlott, és az sem mindegy, hogy hogyan. A legtöbben ma már használnak valamilyen védőkrémet, ha napra mennek, de sokan nem tudják, hogy minimum 20 perc kell a legtöbb naptejnek ahhoz, hogy védőhatását kifejtse. És az is fontos, hogy ne felejtsük el ismételni a napozószer felvitelét! Az is jellemző, hogy a napozótermékeket csak kifejezetten napozáskor, strandolás alkalmával használjuk, pedig kinti munkavégzésnél, sétánál is fontos lenne a fedetlen bőrfelületek védelme. Nemcsak a leégés kockázatos, az UV-sugarak káros hatása egyébként is fennáll.

Anyajegyeinket különös tekintettel védjük a napsugárzástól, nagyobb védő faktorú krémek alkalmazásával, vagy pedig fedjük le őket például ragtapasszal. Ezenkívül ne csak bőrünkre, hanem szemünk és fejünk védelmére is figyeljünk oda!

A napozást követő bőrápolásra is érdemes gondot fordítani, amivel elősegíthetjük a sejtregenerációt. Használjunk hidratáló hatású, C-vitamin tartalmú krémeket, és ne feledkezzünk meg a fokozott folyadékpótlásról sem.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?