Menü

Sütőtök: nyersen is kiváló

Nagyobbik gyerekünk imádta, akár mindennap örömmel fogyasztotta a belőle készült pürét. A rokonok viccesen megjegyezték, talán szoláriumba hordom azért ilyen barna a gyerek, pedig csak sütőtököt evett minden áldott nap.

A sütőtök színéről a laikus is kitalálhatja, igen magas karotin tartalommal rendelkezik, vagyis, ha sokat eszünk belőle szép barnás lesz a bőrünk. Ráadásul igazi vitaminbomba: A, E, B és C vitaminokban gazdag zöldségről beszélünk. Éppen ezért a hagyományos népi gyógyászat, valamint a természetgyógyászok is szívesen ajánlják az egészség megőrzésére, illetve egyes betegségek kialakulásakor.

Régen úgy tartották a szegények eledele. Egy-két palántából komoly mennyiség megtermelhető, egy család egész téli szükségletét leszedhetjük ezekről a bokrocskákról. Könnyen tárolható hűvös és száraz helyen. Minél sárgább a húsa, annál édesebb.

De ne csak azt gondoljuk, hogy mindössze sütve fogyasztható. A sütőtök felhasználása igen sokféle:  szerecsendióval, gyömbérrel fűszerezve kiváló krémlevest készíthetünk belőle. De akár muffinok, pogácsák, sütemények, lekvárok ízletes hozzávalója is lehet.

Nyersen salátákhoz fogyaszthatjuk, vagy önmagában is elrágcsálható. Érdemes leturmixolni, hiszen a leve komoly gyógyhatással bír és nagyon finom is. A leve kifejezetten erős gyulladásgátló, csökkenti az asztmás, allergiás rohamokat, a megfázásos, meghűléses betegségek tüneteit.

Azonban arról se feledkezzünk meg, hogy a sütőtök antioxidáns tartalma igen magas, megköti a szabadgyököket, így az egészség megőrzésében fontos szerepet játszik főleg a téli időszakban.

Sok-sok napfény-, vagyis D-vitamint tartalmaz, de A- és E-vitamin tartalma is jelentős ­ a bőr, a köröm, a haj épségének megtartását segíti. Sebgyógyító, ugyanakkor a pattanásokat is gyógyítja.

Közép- és Dél-Amerikából ered, az indiánok sem csupán táplálékul használták. Talán nem véletlen, hogy Amerika felfedezése óta világhódító utat járt be és nemcsak mindenütt termelik, hanem kedvelik is.

Hazánkban egyes vidékeken mézet csurgatnak rá és fahéjjal, szegfűszeggel fűszerezve sütik meg, de önmagában megsütve is igen ízletes, édes és kalória kímélő finomság.

Fotó:
pixabay.com

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.